PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Majówka z Tatrzańskim Przeglądem Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Środa, 4 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaGłówną atrakcją Wielkiej Majówki odbywającej się na Placu pod Gubałówką był II Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Rozpoczął go rozśpiewany i roztańczony korowód, a przez dwa kolejne dni na scenie wystąpiło aż czternaście grup, w sumie blisko 450 młodych górali z całego Podhala.


Dzieci prezentowały sceny rodzajowe, obrzędy i prace gospodarskie przeplatane tańcami, śpiewem i zabawami. Zmaganiom młodych górali, oprócz widowni przyglądała się także profesjonalna komisja artystyczna, która najlepszym zespołom przyznała statuetki: Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce. Festiwal stanowił także eliminacje do Karpackiego Festiwalu w Rabce-Zdroju.

Podczas Tatrzańskiej Majówki nie zabrakło również koncertów i innych atrakcji. Występowały zespoły regionalne, swój kunszt prezentowali twórcy ludowi. Odbył się konkurs podkuwania koni oraz pokazy kulinarne i pokazy umiejętności uczniów podhalańskich szkół artystycznych (Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem i Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem). Swoje stoisko miała także Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu. Pod Gubałówkę przyjechały pojazdy biorące udział w Zlocie Samochodów Zabytkowych.

Organizatorem XI Wielkiej Majówki Tatrzańskiej była Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem.


Protokół

z posiedzenia komisji artystycznej II Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Zakopane, 2 i 3 maja 2011r.

Komisja artystyczna w składzie:
przewodnicząca – etnomuzykolog, Aleksanda Surmiak - Bogucka,
Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu,
Dorota Majerczyk – etnolog ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej.

Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 14 dziecięcych zespołów regionalnych z Podhala, komisja artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

1. Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE

otrzymują 3 zespoły:

- „Tatry” z Ratułowa

- „Mali Hamernicy” z Krakowa

- „Zawaternik” z Leśnicy - Gronia

2. Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE

otrzymują 2 zespoły:

- „Zornica” z Zakopanego

- „Jaferniocek” z Ostrowska

3. Nagrodę trzecią, statuetkę BRĄZOWE KIERPCE

otrzymują trzy zespoły:

- „Mali Harnasie” z Suchego

- „Polany” z Kościeliska

- „Robcusie” z Rabki - Zdroju

Komisja artystyczna ponadto przyznała 6 wyróżnień dla:

- „Mali Witowianie

- „Zeleźnica” z Pieniążkowic

- „Mali Maniowianie”

- „Mali Dzianiszanie”

- „Mali Hyrni”

- „Krzesani” ze Spytkowic

Komisja artystyczna ponadto zakwalifikowała 3 zespoły do udziału w Karpackim Festiwalu w Rabce-Zdroju: „Tatry”, „Mali Hamernicy” i „Zornica”. „Jaferniocek” – rezerwowo.

Komisja z satysfakcją stwierdziła, że organizowanie Festiwalu Dziecięcego w Zakopanem jest ze wszech miar cenne i celowe. Tego typu występy wpajają w dzieci tradycyjne zwyczaje, zachowania i rozbudza w nich miłość do tradycyjnej kultury.

Komisja ponadto dziękuje organizatorom, Tatrzańskiemu Centrum Kultury i Sportu JUTRZENKA w Zakopanem za sprawne przeprowadzenie imprezy w miłej atmosferze.

Fundatorami nagród rzeczowych w postaci góralskich portek, góralskich kapeluszy, piórek, kierpcy i materiałów tybetowych na spódnice są:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu JUTRZENKA

Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury

oraz Biuro Promocji Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.