PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Majówka z Tatrzańskim Przeglądem Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Środa, 4 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaGłówną atrakcją Wielkiej Majówki odbywającej się na Placu pod Gubałówką był II Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Rozpoczął go rozśpiewany i roztańczony korowód, a przez dwa kolejne dni na scenie wystąpiło aż czternaście grup, w sumie blisko 450 młodych górali z całego Podhala.


Dzieci prezentowały sceny rodzajowe, obrzędy i prace gospodarskie przeplatane tańcami, śpiewem i zabawami. Zmaganiom młodych górali, oprócz widowni przyglądała się także profesjonalna komisja artystyczna, która najlepszym zespołom przyznała statuetki: Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce. Festiwal stanowił także eliminacje do Karpackiego Festiwalu w Rabce-Zdroju.

Podczas Tatrzańskiej Majówki nie zabrakło również koncertów i innych atrakcji. Występowały zespoły regionalne, swój kunszt prezentowali twórcy ludowi. Odbył się konkurs podkuwania koni oraz pokazy kulinarne i pokazy umiejętności uczniów podhalańskich szkół artystycznych (Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem i Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem). Swoje stoisko miała także Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu. Pod Gubałówkę przyjechały pojazdy biorące udział w Zlocie Samochodów Zabytkowych.

Organizatorem XI Wielkiej Majówki Tatrzańskiej była Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem.


Protokół

z posiedzenia komisji artystycznej II Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Zakopane, 2 i 3 maja 2011r.

Komisja artystyczna w składzie:
przewodnicząca – etnomuzykolog, Aleksanda Surmiak - Bogucka,
Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu,
Dorota Majerczyk – etnolog ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej.

Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 14 dziecięcych zespołów regionalnych z Podhala, komisja artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

1. Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE

otrzymują 3 zespoły:

- „Tatry” z Ratułowa

- „Mali Hamernicy” z Krakowa

- „Zawaternik” z Leśnicy - Gronia

2. Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE

otrzymują 2 zespoły:

- „Zornica” z Zakopanego

- „Jaferniocek” z Ostrowska

3. Nagrodę trzecią, statuetkę BRĄZOWE KIERPCE

otrzymują trzy zespoły:

- „Mali Harnasie” z Suchego

- „Polany” z Kościeliska

- „Robcusie” z Rabki - Zdroju

Komisja artystyczna ponadto przyznała 6 wyróżnień dla:

- „Mali Witowianie

- „Zeleźnica” z Pieniążkowic

- „Mali Maniowianie”

- „Mali Dzianiszanie”

- „Mali Hyrni”

- „Krzesani” ze Spytkowic

Komisja artystyczna ponadto zakwalifikowała 3 zespoły do udziału w Karpackim Festiwalu w Rabce-Zdroju: „Tatry”, „Mali Hamernicy” i „Zornica”. „Jaferniocek” – rezerwowo.

Komisja z satysfakcją stwierdziła, że organizowanie Festiwalu Dziecięcego w Zakopanem jest ze wszech miar cenne i celowe. Tego typu występy wpajają w dzieci tradycyjne zwyczaje, zachowania i rozbudza w nich miłość do tradycyjnej kultury.

Komisja ponadto dziękuje organizatorom, Tatrzańskiemu Centrum Kultury i Sportu JUTRZENKA w Zakopanem za sprawne przeprowadzenie imprezy w miłej atmosferze.

Fundatorami nagród rzeczowych w postaci góralskich portek, góralskich kapeluszy, piórek, kierpcy i materiałów tybetowych na spódnice są:

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu JUTRZENKA

Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury

oraz Biuro Promocji Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.