PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Dzień Niemena

Czwartek, 5 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWiosnę Jazzową Zakopane 2011 zakończył dzień poświęcony Czesławowi Niemenowi, nad którym patronat objęła Małgorzata Niemen. Muzyczny hołd wybitnemu piosenkarzowi, kompozytorowi i multiinstrumentaliście, jaki był Niemen, oddał wrocławski zespół Soundrise nagrodzony podczas festiwalu Niemen Non Stop 2009 w Słupsku oraz Grażyna Łobaszewska, której najnowszy album nosi tytuł „Dziwny jest…”. Dzień Niemena cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem publiczności.


SOUNDRISE

Młody zespół z Wrocławia tworzący muzykę, która jest wypadkową bardzo rożnych i często odległych od siebie stylów. Wynika to z szerokich zainteresowań muzycznych jego członków.

Zespół wypłynął na festiwalu Niemen Non Stop 2009 w Słupsku, zdobywając kilka nagród: Nagrodę specjalną TVP Kultura, Nagrodę za twórczość własną i II Nagrodę w kategorii zespołowej. W roku 2010 zajął II miejsce na Międzynarodowych Konfrontacjach Muzycznych - Muzyczna Jesień w Grodkowie.

Oprócz pracy nad swoją autorska, muzyką, wrocławscy artyści postanowili zająć się szerzej twórczym opracowywaniem muzyki Czesława Niemena, który jest dla nich nie tylko wielkim wokalistą, ale przede wszystkim prekursorem muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i rocka progresywnego w Polsce.

- Staramy się grać Niemena w nowoczesny sposób, aranżując jego utwory z wykorzystaniem takich stylistyk jak: drum and bass, trip hop, groove czy jazz, czerpiąc przy tym z dorobku współczesnych zespołów. Być może właśnie w taki sposób Niemen grałby dzisiaj swoje utwory? - mówią członkowie zespołu, a są nimi: Asia Pieczykolan - śpiew, Marcin Kużdowicz - gitara, Szymon Orchowski - instrumenty klawiszowe, Jakub Wojciechowski - bas, Bogusz Stępak - perkusja.

GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA & AJAGORE

"Dziwny jest...", bo taki tytuł nosi najnowszy album Grażyny Łobaszewskiej, to kolekcja 11 najsłynniejszych piosenek Czesława Niemena, jak m.in. "Dziwny jest ten świat", "Wspomnienie", "Jednego serca" czy "Płonąca stodoła", w nowoczesnych aranżacjach, zaśpiewanych w sposób ekspresyjny i pełny uczucia. Takiej interpretacji Czesława Niemena jeszcze nie byto. Współczesność oraz różnorodność skutecznie oddają ducha i przesłanie Jego twórczości, zapewniając jednocześnie dobrą zabawę. Do zespołu Ajagore, który tworzą  Maciej Kortas – gitara, Sławomir Kornas – bas i Michał Szczeblewski – perkusja, dołączył gościnnie na saksofonie tenorowym znakomity saksofonista Przemek Dyakowski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.