PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„Nuty Wielkiego Pasterza” na rozpoczęcie VI Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej

Piątek, 27 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka26 maja w Zakopanem rozpoczęła się szósta już edycja Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej. Uczestnicy spotkali się na inauguracyjnej Mszy św. w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej, a następnie wzięli udział w koncercie gwiazdy. W tym roku organizatorzy zaprosili zespół „Trebunie-Tutki”, który zaprezentował swój najnowszy muzyczny projekt zatytułowany „Nuty Wielkiego Pasterza” dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w roku Jego beatyfikacji.


Koncert promował najnowszy album zespołu zarejestrowany podczas koncertu galowego w Studio Koncertowym Polskiego Radia i wydany na pierwszej w dorobku zespołu płycie live. „Nuty Wielkiego Pasterza” to wzruszająca podróż w przeszłość, do wydarzeń związanych z osobą Jana Pawła II i losami naszej Ojczyzny.

Lider zespołu Krzysztof Trebunia-Tutka wspominał m.in. wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, dramatyczne strzały na Placu Św. Piotra w Rzymie, wizytę w Nowym Targu i Zakopanem, spotkania z góralami, wielką miłość do gór oraz głoszone przez Ojca Świętego idee wolności i ekumenizmu.

Na koncert złożyła się jak zwykle piękna i żywiołowa muzyka Trebuniów-Tutków, którym towarzyszyło młodsze pokolenie, czyli „Małe Trebunie-Tutki” oraz gościnnie - grający na cymbałach Robert Czech. W programie znalazły się zarówno nowe, jak i te bardzo dobrze znane utwory z repertuaru zespołu, a także tradycyjne melodie góralskie, które w kontekście muzycznego hołdu składanego Wielkiemu Pasterzowi Janowi Pawłowi II nabrały nowego sensu.

Festiwal uroczyście otworzył wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski wraz z naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanną Staszak, a błogosławieństwa uczestnikom udzielił Ks. Mirosław Socała. Koncert był nie tylko wspaniałą inauguracją Festiwalu, ale także zakopiańską premierą płyty, nic więc dziwnego, że dopisała publiczność, złożona nie tylko z uczestników, ale także z licznie przybyłych mieszkańców.

Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”, który potrwa do niedzieli, już po raz szósty gromadzi młodych ludzi z całej Polski. W Zakopanem pogłębiają oni swoją wiarę, wspominają Jana Pawła II, rozwijają swoje talenty uczestnicząc w przeglądach i warsztatach twórczości z takich dziedzin jak: muzyka, plastyka, teatr i literatura.

Festiwal patronatem honorowym objął JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Ks. Infułat Stanisław Olszówka Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego. Organizatorem jest Urząd Miasta Zakopane, Parafie zakopiańskie oraz Miejska Galeria Sztuki. Patronat medialny sprawuje Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.