PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Opera góralska artystycznym wydarzeniem sezonu na Podhalu

Poniedziałek, 30 maja 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

Opera góralska artystycznym wydarzeniem sezonu na PodhaluJuż wkrótce Podhale przeżyje niezwykłe wydarzenie artystyczne. 12 czerwca w Zakopanem w sali kinowej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, 23 czerwca w Nowym Targu w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i 12 sierpnia w Ludźmierzu w Domu Podhalańskim im. K. Przerwy – Tetmajera i W. Orkana przedstawione zostanie widowisko słowno – muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Są to trzy równorzędne premiery w miejscowościach, które odwiedził „Piotrowy Następca” w czasie swojego pontyfikatu. Autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla (w ubiegłym roku mogliśmy obejrzeć dzieło jego autorstwa „Naski świat”).


Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia jest ks. dr hab. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie i który powiedział, że myśl uczczenia pamięci umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się podczas przygotowań do Jego beatyfikacji. Honorowy patronat nad „operą góralską” objął Jego Eminencja ks. Stanisław kardynał Dziwisz – arcybiskup Metropolita Krakowski.

Jest to widowisko w czterech odsłonach, które reżyseruje znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Ma on w swoim dorobku wiele osiągnięć artystycznych, w tym także reżyserskich. Współpracują z nim m. in.- Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie. Nad stroną muzyczną przedstawienia „czuwają” Józef Pitoń i Krzysztof Trebunia-Tutka. Natomiast aranżację przestrzeni do trzech premier wykonała Ewa Dyakowska – Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem. Wykonawcami tego scenicznego dzieła są amatorskie zespoły góralskie, śpiewacy i muzycy z Podhala, Spisza i Orawy, którzy ćwiczą już od stycznia poszczególne odsłony – na Bukowinie Tatrzańskiej, w Ludźmierzu, Nowym Targu i Poroninie.

Organizatorami wszystkich trzech słowno – muzycznych spektakli są samorządowcy – starostowie, burmistrzowie wójtowie z całego Podtatrza oraz kustosz Sanktuarium M. B. w Ludźmierzu i rektor PPWSZZ w Nowym Targu.

A oto krótki fragment tekstu:

Na tle wysokich szczytów Tatr
Jawi się Pasterz Dobry
Nowego czasu Chrystus – Brat
Ład zaprowadzić nowy
Posłuszni wobec Jego słów...
Tak nam dopomóż Bóg

Tak nam dopomóż Bóg!

Wkrótce w serwisie WATRA następne relacje związane z tym wydarzeniem (wywiady, reportaż z próby, opinie).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.