PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

100 lat historii „Bazaru Polskiego”

Poniedziałek, 4 lipca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę 100-lecie istnienia hucznie świętowała Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Mieści się ona w budynku dawnego „Bazaru Polskiego”, który został wzniesiony przy Krupówkach w latach 1910-11 staraniem hr. Władysława Zamoyskiego. Oprócz sklepów powstała w nim również sala wystawowa, gdzie prezentowane miały być wyroby polskiego rzemiosła. Jednak wkrótce zaczęto w niej organizować także wystawy plastyczne – i tak jest do dnia dzisiejszego.


Początkowo salą wystawową „Bazaru Polskiego” dysponowało Towarzystwo "Sztuka Podhalańska", potem Związek Plastyków, od 1968 roku Biuro Wystaw Artystycznych, a od 2001 roku działa w tym miejscu Miejska Galeria Sztuki. Wszystkie te organizacje kontynuowały działalność wystawienniczą, dlatego można powiedzieć, że Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego jest jedną z najstarszych galerii w Polsce. W sali nad „Bazarem Polskim” swoje prace wystawiali m.in.: Władysław Skoczylas, Wojciech Brzega, Eugeniusz Skotnicki, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Teodor Axentowicz, Xawery Dunikowski, Julian Fałat, Vlastimil Hoffman, Rafał Malczewski, bracia Andrzej i Zbigniew Pronaszkowie, August Zamoyski. Tutaj działał też słynny Teatr Formistyczny Witkacego. Po II wojnie światowej wznowiono działalność wystawienniczą. Do historii "Bazaru Polskiego" przeszły także słynne Salony Marcowe organizowane z przerwami od 1958 roku.

Od 1968 roku szefową zakopiańskiego Biura Wystaw Artystycznych, przemianowanego następnie na Miejską Galerię Sztuki, była Anna Waloch. W 2007 roku stanowisko dyrektora objęła Anna Zadziorko. Obecnie galeria prezentuje przede wszystkim współczesną sztukę polską, odbywają się w niej także spotkania autorskie, koncerty, pokazy filmów, wieczory poezji oraz targi sztuki współczesnej.

Jubileusz rozpoczął się happeningiem „Modrzejewska na Krupówkach” w wykonaniu Teatru OFF Tatrzański i Teatru GRACIARNIA. W Zakopanem na Krupówkach pojawiła się Helena Modrzejewska, aby wzruszyć i rozbawić publiczność oraz przypadkowych przechodniów swoim kunsztem aktorskim, a także kulinarnym.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Henryk Grohman i grafika Młodej Polski”, która jest próbą odtworzenia pierwszej wystawy w "Bazarze Polskim".

W lipcu 1911 roku, w niewykończonym jeszcze "Bazarze Polskim" otwarta została wystawa grafiki. Miała ona charakter konkursu, a jej organizatorem był łódzki przemysłowiec i mecenas sztuki Henryk Grohman, współtwórca działającego od trzech lat Stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska”. Swoje prace wystawiło wówczas blisko trzydziestu artystów.

- Dzięki Muzeum Tatrzańskiemu, w którego zbiorach znajduje się ręcznie zrobiony przez Henryka Schabenbecka katalog z tego wydarzenia, dotarliśmy do zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, z którego pochodzi większość eksponatów. Postanowiliśmy odtworzyć tamte chwile, powrócić do Zakopanego pełnego twórczych idei, fascynacji i nadziei na przyszłość. Dziś równo po stu latach, w tym samym miejscu, możemy oglądać tę samą wystawę. Nieoceniona w tym rola pań Romy Kossowskiej i Wandy Rudzińskiej, które podjęły się trudu uporządkowania tego skarbu - wyjaśniała Anna Zadziorko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki.

Podczas wernisażu wystąpili aktorzy Teatru Witkacego - Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Wnuk, którym na fortepianie akompaniował Jerzy Chruściński. Wśród gości jubileuszowej uroczystości znaleźli się przedstawiciele zakopiańskich władz i instytucji, radni oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy.

Oprócz licznych życzeń i gratulacji były także specjalne podziękowania dla osób związanych z galerią. Zarząd Fundacji "Zakłady Kórnickie" za szczególny wkład pracy w kontynuowanie idei hrabiego Zamoyskiego przyznał pamiątkowe statuetki i medale. Otrzymali je: były i obecny burmistrz Zakopanego - Piotr Bąk i Janusz Majcher, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko oraz dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński. Z kolei burmistrz Janusz Majcher wręczył dla galerii nagrodę jubileuszową.

Na zakończenie obchodów w galerii odbył się koncert zatytułowany "Władysław hr. Zamoyski in memoriam" w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz Tatrzańskiego Chóru "Szumny" pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.