PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Portret Dagny Juel Przybyszewskiej

Środa, 6 lipca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbył się pokaz jednego dzieła – portretu Dagny Juel autorstwa Wojciecha Weissa. Zaprezentowana została reprodukcja pastelu, który jest obecnie własnością Muzeum Literatury w Warszawie. O historii powstania tego dzieła oraz o niezwykle interesującej postaci, jaką była Dagny Juel Przybyszewska opowiadała Zofia Weiss – Nowina Konopka, historyk sztuki i wnuczka malarza.


Portret Dagny Juel Przybyszewskiej został namalowanym przez Wojciecha Weissa w Zakopanem w lecie 1899 r. Został zidentyfikowany i pokazany po raz pierwszy w 1995r. na wystawie „Totenmesse. Munch -  Weiss – Przybyszewski”. Zofia Weiss – Nowina Konopka przypuszcza, że zamiarem jej dziadka było namalowanie portretu olejnego Dagny, a pastel stanowił jakąś formę szkicu. Obraz prawdopodobnie jednak nigdy nie powstał.

Zofia Weiss – Nowina Konopka w swoim wykładzie w niezwykle interesujący sposób przybliżyła postać Dagny Juel i Stanisława Przybyszewskiego, ich pobyty w Zakopanem oraz historię powstania obrazu, zderzając tę historię z losami własnej rodziny. Mówiła także o twórczości i życiu Wojciecha Weissa.

Dagny Juel była norweską pianistką, tłumaczką, autorką dramatów, utworów poetyckich prozą i wierszy, a także muzą artystów końca XIX wieku. Była żoną pisarza Stanisława Przybyszewskiego. Zginęła tragicznie w wieku 34 lat zastrzelona przez Władysława Emeryka.

- Portret Dagny jest dla mnie tematem intrygującym. Jej los był losem absolutnie tragicznym. To była osoba, która próbowała zrealizować się jako poetka i pisarka. Była niezwykle zakochana w Przybyszewskim, który z jednej strony stymulował ją artystycznie, ale także działał na nią destrukcyjnie. Była to droga ku upadkowi. Wojciech Weiss przyjaźnił się z Przybyszewskim. Ale ten portret namalował już w momencie, w którym ta przyjaźń i wspólny krąg zainteresowań zaczynał się rozpadać. Rozpadał się wtedy także związek Dagny i Stanisława Przybyszewskiego. Jest to więc portret ogromnego kobiecego bólu – wyjaśniała Zofia Weiss – Nowina Konopka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.