PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Muzyka i śpiew w hołdzie Paderewskiemu

Niedziela, 10 lipca 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-Semberecka8 lipca w kościele św. Krzyża w Zakopanem odbył się koncert dwóch chórów i dwóch orkiestr z Oakham z Wielkiej Brytanii. Artyści z niewielkiej miejscowości położonej 150 km na północ od Londynu są w Polsce pierwszy raz, ale jest to ich kolejna europejska trasa koncertowa. W ramach tournee po Polsce młodzi muzycy z publicznej szkoły z Oakham (jest to najstarsza szkoła tego typu w Anglii) dadzą jeszcze dwa koncerty w Krakowie - 11 lipca w kościele św. Katarzyny, 12 lipca w "Arce Pana" (Nowa Huta), a także jeden koncert w Kętach – 10 lipca w kościele Najświętszego Serca Jezusa.


Młodzi muzycy wystąpili w ramach imprezy „Letnie koncerty w Zakopanem –2011”, która poświęcona jest Ignacemu Paderewskiemu w 70. rocznicę śmierci artysty. Chóry, kameralny i katedralny oraz orkiestrę symfoniczną poprowadził angielski dyrygent – Peter Davis, który jest Dyrektorem Muzyki w Oakham School od 2005 roku. Natomiast kameralną orkiestrę smyczkową - Martin Cropper, który jest też pierwszym skrzypkiem w orkiestrze smyczkowej. Ma on duże tradycje rodzinne, gdyż zarówno dziadek i oboje rodzice są skrzypkami koncertującymi w angielskich orkiestrach symfonicznych i zespołach kameralnych. Koncert prowadził Adam Kitkowski, który wspólnie z Nigelem Morley’ em (dyrygent z Birmingham) kilkanaście lat temu zainicjowali tę muzyczną imprezę w Zakopanem.

Honorowy patronat nad koncertami objęli: ks. infułat Stanisław Olszówka – dziekan zakopiańskich parafii, Edward Tybor – przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego i Jerzy Zacharko – przewodniczący Rady Miasta Zakopanego. Organizatorem tego wydarzenia artystycznego było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerem Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Tę imprezę wsparło Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji UNIQA. Patronat medialny sprawują: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Dziennik Polski.

Na wstępie przedstawiono sylwetkę Ignacego Paderewskiego i jego związki z Zakopanem, a orkiestra symfoniczna odegrała „Mazurka Dąbrowskiego” w hołdzie wielkiemu artyście i mężowi stanu. W pierwszej części koncertu zaprezentowały się orkiestry. Najpierw Oakham Symphony Orchestra pod batutą Petera Davisa wykonała Symfonię nr 4, A- Dur, „Włoską”, op. 90 Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego, następnie Oakham Chamber Orchestra pod kierownictwem Martina Croppera zaprezentowała utwór Antonio Vivaldiego Koncert nr 2, „L’estate” z cyklu „Cztery pory roku” na skrzypce i orkiestrę. Solo na skrzypcach wykonał James Douglas. Prawdziwa uczta meloman zaczęła się w drugiej części wieczoru, z polskimi akcentami. Chóry, kameralny i katedralny, zaprezentowały m. in. utwory H. Purcella, H. Góreckiego, P. Łukaszewskiego, J. Haydna. Słuchacze byli pod wrażeniem tej części koncertu, a szczególnie podobało się wykonanie „Totus tubus” Mikołaja Góreckiego. Na organach chórom towarzyszył Tom Chatterton. Publiczność, licznie zgromadzona w świątyni p.w. Świętego Krzyża poprosiła o bis dwukrotnie. Chóry, tym razem połączone, oczywiście spełniły to życzenie. Artystom podziękowano owacyjnie – na stojąco!

Kolejnym wydarzeniem, tym razem wizualno – muzycznym, będzie pokaz trójwymiarowy „Pejzaże tatrzańskie” Marka Zaniewskiego. Zapraszamy 12 lipca o godzinie 19.00 do „Jasnego Pałacu” w Zakopanem, ul. Tetmajera. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.