PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

4 Zakopiańskie Lato Teatralne

Poniedziałek, 11 lipca 2011 r.
Autor: AKS

4 Zakopiańskie Lato Teatralne4 Zakopiańskie Lato Teatralne AD 2011 to kontynuacja trzech poprzednich edycji festiwalu i niecodzienna propozycja zarówno kulturalna, artystyczna jak i turystyczna „Teatru OFF Tatrzańskiego”, który w istocie jest nieformalną grupą teatralną złożoną z młodych artystów, dla których Tatry, a w szczególności Zakopane są szczególnym miejscem inspiracji i poszukiwań twórczych... Festiwal odbywać się będzie w lipcu w trzech częściach. Rozpoczęcie już w najbliższy piątek 15 lipca.


Inspiracją projektu jest życie artystyczne i towarzyskie Zakopanego okresu Dwudziestolecia Międzywojennego, kiedy to ta malownicza górska miejscowość była Mekką wszelkiej maści artystów, szarlatanów i poszukiwaczy mocnych wrażeń…

Głównym celem projektu jest przygotowanie atrakcyjnej, lecz niekonwencjonalnej formuły niecodziennych prezentacji teatralnych, które mają stworzyć niejako nowy, inny niż dotychczasowy wizerunek Krupówek – najpopularniejszej ulicy w Polsce oraz promocja miasta.

Dobór repertuaru oraz konkretne miejsca Krupówek i najbliższej okolicy, gdzie prezentowane będą poszczególne spektakle, akcje i wydarzenia teatralne sprawić ma, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego…

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że tego typu imprezy teatralne i artystyczne odbywają się w wielu kurortach i miejscowościach turystycznych na całym świecie…

Projekt ten ma także zwrócić uwagę odbiorców - publiczności, że historia i teraźniejszość Zakopanego, to nie tylko folklor, lecz także tego typu wydarzenia będące zarówno działaniami teatralnymi jak i rozrywką czy po prostu atrakcją turystyczną…

Równie istotnym i ważkim celem projektu „ZAKOPIAŃSKIE LATO
TEATRALNE” jest ożywienie Zakopanego pod względem tzw. „kultury wysokiej” w sezonie letnim, kiedy to miejscowość jest tłumnie odwiedzana przez spragnionych różnorodnych wrażeń turystów… Pragnienia i oczekiwania widzów – mieszkańców Zakopanego oraz turystów przybyłych tu na wypoczynek zaspokoić ma różnorodność i „niezwykłość” proponowanego repertuaru.

„ZAKOPIAŃSKIE LATO TEATRALNE” nie jest sformalizowanym festiwalem teatralnym. Jest przygodą, przeżyciem i wspólnym spotkaniem „twarzą w twarz” aktorów i widzów między innymi podczas jedynych w swoim rodzaju, osobliwych i niezwykłych ulicznych happeningów i spektakli, które zostaną przygotowane specjalnie na tę okazję…

Niektóre spektakle prezentowane będą w blasku tatrzańskiego słońca, inne z kolei o zmroku, a niektóre nawet w całkowitej ciemności - tak, aby wykorzystać grę żywego ognia i efekty pirotechniczne, które z całą pewnością zachwycą publiczność i dostarczą jej niezapomnianych wrażeń…

To właśnie na Krupówkach, podczas trwania projektu, TEATR – często kojarzony z nudą, zamszową kurtyną i miękkimi siedzeniami na widowni – odsłoni swoją drugą, prawdziwą, niezwykłą i magiczną twarz…

Teatr - przez tych kilkanaście wakacyjnych dni - zawładnie nie tylko Krupówkami… Spektakle odbywać się będą także w innych miejscach… Przede wszystkim na położonym nieopodal Krupówek Placu Niepodległości, gdzie prezentowane będą najważniejsze i największe pod względem inscenizacyjnym spektakle i inne wydarzenia.

Impreza ta jest zatem spontanicznym wyjściem teatru na ulicę, w plener i do miejsc, które w Zakopanem do tej pory raczej nie były kojarzone z działalnością stricte teatralną…

Kilka przedstawień i happeningów zostanie zaprezentowanych w zakopiańskich kawiarniach, na tarasach znanych i prestiżowych hoteli, a nawet w prywatnych podwórkach i ogrodach, które na chwilę zamienią się w teatr czy kino pod chmurką…

„ZAKOPIAŃSKIE LATO TEATRALNE”, z czasem stać się ma istotnym wydarzeniem artystycznym na kulturalnej mapie Zakopanego.

- Mamy nadzieję, że projekt ten w istocie stanie się teatralnym, letnim spotkaniem w Zakopanem oraz, że Krupówki - przez tych kilka niezwykłych dni trwania projektu - chociaż w części staną się teatralne, filmowe i artystyczne… - mówią organizatorzy.

W tym roku ZAKOPIAŃSKIE LATO TEATRALNE przybierze formę FAJFÓW NA KRUPÓWKACH, czyli spektakli rozpoczynających się około godziny 17.
Formuła ta nawiązuje do znakomitej tradycji zakopiańskich antrepryz teatralnych podczas których występowały gwiazdy przedwojennego teatru.

Wystawiane spektakle – w większości przypadków – stanowić będą inscenizacje w TATRZAŃSKO – ZAKOPIAŃSKICH klimatach, co z kolei nawiązuje do tradycji eksperymentów teatralnych licznych grup artystycznych i towarzyskich jak chociażby Teatru Formistycznego.

Będą to zatem spektakle happeningi „tatrzańsko - zakopiańskie” rozgrywające się zarówno na scenie podestowej, jak i w ciągu ulicy Krupówki oraz być może w innych wybranych miejscach o tematyce stricte zakopiańskiej i tatrzańskiej. Każdy tego rodzaju spektakl będzie w istocie happeningiem inspirowanym klimatem przedwojennego Zakopanego.

Będą to barwne, wesołe akcje teatralne w formie humoresek i groteski, które z całą pewnością dostarczą widowni pozytywne wrażenia, przeniosą widzów w magiczny klimat Zakopanego z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego oraz wprawią wszystkich w świetny nastrój.

Happeningi te z całą pewnością znakomicie wpiszą się w klimat Krupówek oraz w tradycję Zakopanego artystycznego, do której sięga się i odwołuje coraz częściej przy okazji rozmaitych wydarzeń artystycznych i towarzyskich.
Będą to także niekwestionowane atrakcje turystyczne dla publiczności, gdyż przywoływać będą niepowtarzalny, koloryt lokalny Zakopanego.
W repertuarze Festiwalu pojawią się także spektakle będące inscenizacją klasyki i teatru współczesnego.

Autorem i dyrektorem artystycznym Zakopiańskiego Lata Teatralnego jest reżyser, z pochodzenia Zakopiańczyk – Bartłomiej Piotrowski, który na co dzień pracuje w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie, a w Zakopanem prowadzi „Teatr OFF Tatrzański”. Domeną pracy twórczej Bartłomieja Piotrowskiego są niekonwencjonalne akcje teatralne wykorzystujące sztukę multimedialną i audiowizualną, rozgrywające się w otwartej – często miejskiej – przestrzeni oraz widowiska i happeningi plenerowe i uliczne, które – przy pomocy wyszukanych efektów inscenizacyjnych - realizuje na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w kraju i za granicą.


 

4 Zakopiańskie Lato Teatralne
ZAKOPANE: LIPIEC 2011

ORGANIZATORZY:
BIURO PROMOCJI ZAKOPANEGO
TEATR OFF TATRZAŃSKI

Dyrektor Artystyczny:
Bartłomiej Piotrowski

 

REPERTUAR

CZĘŚĆ I: 15-16 lipca 2011


15.07.2011 (piątek) – godz. 17:00


TEATR JEDNORAZOWEGO UŻYTKU (Kraków)
„SZOŁBIZNES PO POLSKU”

Konwencjonalny, sceniczny, dramatyczny spektakl komediowy.
Iza traci pracę w lokalnym radiu. Jedzie do Warszawy szukać szczęścia,
mając nadzieje na zatrudnienie w radiu i prowadzenie własnej audycji.
Jednak zamiast tego trafia do jednego z popularnych polskich seriali i zaczyna poznawać świat tak zwanego polskiego show biznesu. Z dnia na dzień staje się gwiazdą.
Matka zmienia się w bezlitosnego agenta, paparazzi czyhają na każde potknięcie Izy.
To swego rodzaju pamiętnik pełen nieprzewidzianych i zabawnych sytuacji, jakie spotkały młodą dziewczynę w drodze na szczyt kariery zawodowej.


Ogromne tempo spektaklu, aktualna tematyka znana z TV i tak zwanej prasy kolorowej oraz ekspresja aktorska są gwarancją dobrej zabawy.
Spektakl w wykonaniu jednej z czołowych aktorek drugoplanowych serialu TVN „MAJKA”
Czas trwania spektaklu: 35 minut

TEATR VARTIETES (Kraków)
„PAPIEROWE ZEGARKI”
„PAPIEROWE ZEGARKI” – to hasło zaczerpnięte ze sztuki jednego z ojców dadaizmu – Tristana Tzary.
Papierowe zegarki kojarzą się z początkiem dwudziestego wieku, z okresem ogłaszania kolejnych manifestów twórczych, z czasem bujnego rozkwitu awangardowych grup artystycznych, kabaretów i kawiarnianych teatrzyków varietes…
Inspiracją spektaklu są teksty paryskiego kabaretu „Chat Noir”, berlińskiej grupy kabaretowej „Simplicissimus” oraz wiersze i skecze polskiego futurysty Tytusa Czyżewskiego.
Papierowy czas papierowych manifestów odmierzany przez papierowe zegarki…
Czas rozpięty pomiędzy Paryż z początku dwudziestego wieku, a Berlin roku 1935…
Trzydzieści pięć lat zabawy, intelektualnej, ale i pełnej spontanicznych wygłupów oraz improwizacji…
Zabawy hałaśliwej, która zagłuszała leki i budzące się niepokoje, demony, które wkrótce miały się obudzić…
I tak oto w tym spektaklu na kamiennej twarzy Bustera katona pojawia się nos klauna, a kolorowy Pierrot przemienia się w ladacznicę z obrazu Egona Schiele, aby za chwilę wcielić się w postacie Olafa Fonssa oraz Miji May i zagrać w niemym filmie…

Czas trwania spektaklu: 40 minut

 

16.07.2011 (sobota) – godz. 17:00


TEATR PACYFIC (Kraków)
„JESTEŚ SZCZYT”
Będzie to bardzo dynamiczny, ekspresyjny spektakl łączący niebywale zabawne, lapidarne wręcz teksty Cole Portera z tańcem współczesnym w klimacie jazz dance do największych szlagierów amerykańskich musicali takich, jak: CABARET, EVITA, CATS, LES MISERABLES, WEST SIDE STORY, PORGY AND BESS, FANTASTICKS, SUN VALLEY SERENADE

Widowiskowe układy choreograficzne nawiązywać będą do świata amerykańskich musicali, do klasyki Broadwayu, ale także do klimatu i specyficznej atmosfery ulicy wielkiego, amerykańskiego miasta.

Spektakl zainspirowany został jedną z piosenek Cole Portera.
Cole Porter to kompozytor i zarazem autor tekstów piosenek, przeważnie wchodzących w skład jego odnoszących ogromne sukcesy musicali.
Był czołową postacią popularnej muzyki i poezji lat trzydziestych i czterdziestych, mistrzem absurdalnego humoru, rymu i kalamburu.

Czas trwania spektaklu: 40 minut


TEATR GO! (Warszawa)
„GONNA”
„GONNA” to metaforyczna opowieść o buncie przeciw nierozumnej władzy. Buncie, który ma swoje źródła w treści „Antygony” Sofoklesa i swą kontynuację we współczesnym terroryzmie.
W spektaklu „GONNA” błahe sprawy codzienności sąsiadują z grecką tragedią. Aktorzy uczestniczą w zdarzeniach artystycznych, które stają się rzeczywistością. Stawiają pytania, o których współczesny świat wolałby zapomnieć.
Heroiczny wybór Antygony czy podkulony ogon? Może lepiej dalej pielęgnować swój egoizm, zamiast walczyć przeciwko całemu światu, bez żadnej nadziei na zwycięstwo czy choćby zmartwychwstanie? Po co się poświęcać? I czy wciąż nie stoimy przed jednym i tym samym wyborem?
Historia, w której przewijają się alegorie czeczeńskie i baskijskie, pozwala zgłębić istotę ciągle aktualnego młodzieńczego oporu przeciwko złu i nieprawości.

Czas trwania spektaklu: 45 minut


CZĘŚĆ II: 22-23 lipca 2011


22.07.2011 (piątek) – godz. 17:00


TEATR ON OFF (Kraków)
GRUPA TEATRALNA ZWIS, czyli
Związek Wszystkich Innych Szaleńców (Kraków)
TEATR GRACIARNIA (Kraków)

„POCIĄG WIDMO DO NEVERMORE CITY”
Jedyna w swoim rodzaju akcja happeningowa inspirowana życiem i twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego

Czas trwania spektaklu: 45 minut

 

GRUPA TEATRALNA ZWIS, czyli
Związek Wszystkich Innych Szaleńców (Kraków)
„WSZYSTKO NIE TO JUŻ”
Spektakl „Wszystko nie to już” to propozycja Grupy Teatralnej ZWIS przygotowana z myślą o Zakopiańskim Lecie Teatralnym i specyficznym oraz wyjątkowym miejscu jakim jest scena na Krupówkach przy Oczku Wodnym. Spektakl oparty jest na tekstach „demona z Krupówek” Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.
Zapraszamy widzów do saloniku w małym domku państwa Nibków, który tylko pozornie jest realny…
Tak naprawdę staje się on miejscem wydarzeń tajemniczych i metafizycznych.
W świat witkacowskiego szaleństwa zabiorą Was demoniczne kobiety i dekadenccy mężczyźni, nie zabraknie także gości z zaświatów…

Czas trwania spektaklu: 35 minut

 

23.07.2011 (sobota) – godz. 17:00

 

TEATR EPISODE (Kraków)
„SZARLATANERIA”
„Szarlatanów nikt nie kocha.
Zawsze sami.
Dla nich gwiazdy świecą w górze
i na dole.
W tajnych szynkach piją dziwne
alkohole.
I wieczory przerażają
bluźnierstwami…”

Spektakl happeningowy złożony z kultowych tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana oraz Bruna Jasieńskiego.
Spektakl ten jest zaproszeniem do tajemniczego świata po drugiej stronie lustra, do świata Artystów.
Do alkowy sztuki wprowadzą widzów jej kochankowie – Szarlatani, których przecież nikt nie kocha…
To w gruncie rzeczy bardzo zabawny, kolorowy spektakl, w którym wszystko jest umowne, także

ZACZAROWANA DOROŻKA
ZACZAROWANY DOROŻKARZ
ZACZAROWANY KOŃ…

Spektakl ten jest spacerem po ulicy szarlatanów, na której rosną ogórki kiszone, gwiazdy leżą na bruku a mężczyźni w butonierce noszą…buta.


Czas trwania spektaklu: 45 minut


GALICYJSKI TEATR KAMERALNY (Kraków)
„RZECZ NA WESELE, czyli JAK SIĘ ŻENIĆ, TO SIĘ ŻENIĆ”
Zabawna inscenizacja jednoaktówek o tematyce matrymonialnej.
Humor słowny i sytuacyjny, nieoczekiwane zmiany biegu akcji, nagła, lecz pozorna przemiana głównych bohaterów – wszystko to w formie kameralnych scenek humorystycznych i satyrycznych monologów.

Spektakl swoją inscenizacją z jednej strony przywołuje klimat klasycznej, salonowej komedii mieszczańskiej z drugiej zaś dostrzec w nim można pewien specyficzny klimat charakterystyczny dla teatrów satyrycznych takich jak: STS czy też BIM BOM.

Czas trwania spektaklu: 40 minut
???/ „KARYKATURY”

 

CZĘŚĆ III: 29-30 lipca 2011


29.07.2011 (piątek) – godz. 17:00


TEATR OFF TATRZAŃSKI (Zakopane)
„SIC!”
Inscenizacja najlepszych i niezapomnianych skeczy, dialogów i monologów Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego z legendarnego tomu „Dziura”.
W tym zabawnym spektaklu wykorzystano także fragment znanego wodewilu „Uprowadzenie Sabinek”.
Spektakl przywołuje klimat legendarnej, warszawskiej Kawiarni Literackiej oraz w zabawny sposób łączy klimat poetyckiej Warszawy z klimatem dekadenckiego Zakopanego tamtych czasów.
Z tego połączenia wynika prawdziwie wybuchowa mieszanka śmiechu i humoru.
Teksty, przy których bawiły się pokolenia widzów z całą pewnością rozbawią nawet najbardziej wymagającą publiczność.
Spektakl ten jest dla publiczności rozrywką w czystej formie…
W spektaklu grają gwiazdy młodego pokolenia filmu „MAŁA MATURA” oraz serialu TVN „RATOWNICY”
Czas trwania spektaklu: 45 minut


KOŚCIAŃSKI TEATR KAMERALNY (Kościan)
„A JA BYM CHCIAŁA”

Kobieta zmienną jest!
Czy my MĘŻCZYŹNI jesteśmy w stanie ją zadowolić, zaspokoić, sprostać jej oczekiwaniom?
Zmienna jest- to wiemy!
Ale dlaczego zmienia się? Czego od nas MĘŻCZYZN oczekuje? Czego od nas MĘŻCZYZN wymaga?
Czego od nas MĘŻCZYZN chce?
Tego chyba, tak naprawdę, my MĘŻCZYŹNI, nie wiemy.
No cóż, ale my MĘŻCZYŹNI, staramy się...
Projekt Kościańskiego Teatru Kameralnego pt. "A ja bym chciała..." to zabawne małe formy teatralne w wykonaniu...MĘŻCZYZN.

Czas trwania spektaklu: 45 minut

O godzinie 20:00 zapraszamy do Klubu Muzycznego ROCKUS
(ul.Zaruskiego 5) na koncert Zespołu PANNA ZUZANNA i CZARNI JEŹDŹCY

 

30.07.2011 (sobota) – godz. 17:00


GRUPA HAPPENINGOWA STREFA CHILL OUT (Kraków)
„STREFA CHILL OUT: smooth & street art”

Jest to niecodzienna akcja parateatralna łącząca sztukę ulicy z tak zwaną strefą relaksu i wolnego czasu.
Podczas trwania akcji przypadkowi przechodnie będą zachęcani do krótkiego odpoczynku w rytmach relaksującej muzyki smooth i chill out.
Będzie można odpocząć na wygodnym leżaku lub kocu i zagrać w Badmintona.
Każdy będzie mógł także popluskać się w małym, dmuchanym baseniku, a urocze hostessy zadbają o orzeźwiające napoje chłodzące…

Czas odpoczynku umilać będą artyści STREET ART, popisujący się swymi widowiskowymi występami.

Podczas trwania akcji będą miały miejsce niespodzianki oraz zaprezentowanych zostanie kilka skeczy i scenek.

Czas trwania akcji: 45 minut

???/ „KARYKATURY”


TEATR OFF TATRZAŃSKI (Zakopane)
TEATR ON OFF (Kraków)
TEATR GRACIARNIA (Kraków)

FESTIWALOWA NIESPODZIANKA!!!

„PEJZAŻ Z ARTYSTKĄ W TLE”

PREMIERA FESTIWALOWA WIEŃCZĄCA 4 ZAKOPIAŃSKIE LATO TEATRALNE AD 2011


Czas trwania spektaklu: 35 minut

 

WSZYSTKIE SPEKTAKLE ODBĘDĄ SIĘ NA SCENIE OBOK "OCZKA WODNEGO" NA KRUPÓWKACH

POCZĄTEK SPEKTAKLI: godzina 17:00

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE PRAWO DO ZMIAN W REPERTUARZE BEZ PODAWANIA PRZYCZYN!

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.