PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Na szkle malowane

Poniedziałek, 11 lipca 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

fot. Karolina MazurkiewiczW sobotę 9 lipca w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce odbył się wernisaż 24 wystawy malarstwa na szkle. Tegorocznym tematem jest „Trójca Święta – Rodzina – Życie”.


Podczas Mszy Św. ks. dr hab. Kazimierz Pek w swojej homilii powiedział – W dzisiejszym świecie każdy może stanąć wobec wspólnoty miłości, wspólnoty Ojca, Syna i Ducha, bo bierze grzech drugiego na siebie.

Po Mszy Św. wszyscy udali się do galerii, gdzie wystawę wspólnie otworzyli burmistrz miasta Zakopane Janusz Majcher, ks. dr hab. Kazimierz Pek i jeden z artystów Stanisław Wyrtel. – Pragnę zauważyć, że ta galeria to jedyne miejsce, gdzie „na szkle malowane” jest w ciągłej ekspozycji. To wielka zasługa księży, którzy kultywują jakże starą tradycję, która ma wyraz w tej galerii – powiedział Janusz Majcher w przemówieniu.

Oprócz prac artystów na środku galerii ustawiono trzy drabiny, symbolizujące Trójcę Świętą, a także utworzono „okno życia” ze zdjęciem dziecka nienarodzonego, nawiązujące do aktualnego tematu obrony życia człowieka. Nad samym oknem zwiedzający mogą przeczytać  fragment z Pisma Świętego „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”.

Ks. Jakub Biernacki kustosz galerii w swoich słowach powtórzył fragment kazania ks. dr Peka, że życie to przede wszystkim relacje między Trójcą Świętą, rodziną i wszystkimi ludźmi. Podkreślił on również ogromny wkład i troskę nad galerią jaką wykazuje pani Joanna Staszak naczelnik wydziału Kultury i popularyzacji miasta Zakopane. Wszystkie prace można oglądać do 4 września w piwnicy kaplicy na Jaszczurówce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.