Zakopane
Kultura
Sympozjum poświęcone Józefowi Conradowi Korzeniowskiemu
Autor: Adam Kitkowski
17 i 18 lipca z dwudniową wizytą w Zakopanem gościli znawcy twórczości Józefa Conrada Korzeniowskiego. Przyjazd pod Tatry był zwieńczeniem 5. Międzynarodowej Konferencji „Polskie ślady Conrada”, która odbyła się w dniach 12 - 16 lipca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Partnerem było wydawnictwo naukowe Uniwersytetu Columbia ze Stanów Zjednoczonych. Organizatorem tego wydarzenia, a jednocześnie przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest wybitny znawca twórczości Józefa Conrada – prof. Wiesław Krajka. Honorowy patronat objęli: Parlament Europejski i jego prezydent prof. Jerzy Buzek.
W Zakopanem 18 lipca z uczestnikami konferencji spotkał się starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, który podkreślił fakt, iż na Podhalu, a szczególnie w samym Zakopanem, na przełomie XIX i XX wieku przebywało wielu znakomitych polskich twórców literatury i sztuki, w tym Józef Korzeniowski. - Pod Giewontem i dziś pojawiają się mistrzowie pióra, malarze, kompozytorzy – dodał starosta.
Naukowców z USA, Australii, Iranu, Korei, Japonii, Anglii, Ukrainy i Polski zakopiańskimi śladami twórcy Lorda Jima i Jądra ciemności oprowadzali – prof. Krajka i Adam Kitkowski. W Zakopanem Korzeniowski przebywał w willi „Konstantynówka”, w której kuzynka pisarza Anna Zagórska prowadziła pensjonat (obecnie obiekt, który stoi przy ul. Jagiellońskiej, poddawany jest gruntownej renowacji). Na domu umieszczona jest tablica przypominająca o pobycie pisarza. Drugim miejscem, gdzie był artysta z rodziną, jest hotel „Stamary” przy ulicy Kościuszki (niestety tu żadnej informacji na froncie budynku, ani w środku nie ma).
Następnie grupa wybrała się na wycieczkę do Morskiego Oka, by po drodze zatrzymać się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, który to wodospad podziwiała również rodzina Korzeniowskich wiele lat temu.
- Ludowe etui na telefon II
Ludowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
25 zł - Aniołek średni II
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
13 zł - Torebka filcowa XV
Okrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
60 zł
- Sympozjum poświęcone Józefowi Conradowi KorzeniowskiemuAutor zdjęć: Adam Kitkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 10