PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Sympozjum poświęcone Józefowi Conradowi Korzeniowskiemu

Środa, 20 lipca 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

Sympozjum poświęcone Józefowi Conradowi Korzeniowskiemu17 i 18 lipca z dwudniową wizytą w Zakopanem gościli znawcy twórczości Józefa Conrada Korzeniowskiego. Przyjazd pod Tatry był zwieńczeniem 5. Międzynarodowej Konferencji „Polskie ślady Conrada”, która odbyła się w dniach 12 - 16 lipca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Partnerem było wydawnictwo naukowe Uniwersytetu Columbia ze Stanów Zjednoczonych. Organizatorem tego wydarzenia, a jednocześnie przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest wybitny znawca twórczości Józefa Conrada – prof. Wiesław Krajka. Honorowy patronat objęli: Parlament Europejski i jego prezydent prof. Jerzy Buzek.

W Zakopanem 18 lipca z uczestnikami konferencji spotkał się starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, który podkreślił fakt, iż na Podhalu, a szczególnie w samym Zakopanem, na przełomie XIX i XX wieku przebywało wielu znakomitych polskich twórców literatury i sztuki, w tym Józef Korzeniowski. - Pod Giewontem i dziś pojawiają się mistrzowie pióra, malarze, kompozytorzy – dodał starosta.

Naukowców z USA, Australii, Iranu, Korei, Japonii, Anglii, Ukrainy i Polski zakopiańskimi śladami twórcy Lorda Jima i Jądra ciemności  oprowadzali – prof. Krajka i Adam Kitkowski. W Zakopanem Korzeniowski przebywał w willi „Konstantynówka”, w której kuzynka pisarza Anna Zagórska prowadziła pensjonat (obecnie obiekt, który stoi przy ul. Jagiellońskiej, poddawany jest gruntownej renowacji). Na domu umieszczona jest tablica przypominająca o pobycie pisarza. Drugim miejscem, gdzie był artysta z rodziną, jest hotel „Stamary” przy ulicy Kościuszki (niestety tu żadnej informacji na froncie budynku, ani w środku nie ma).

Następnie grupa wybrała się na wycieczkę do Morskiego Oka, by po drodze zatrzymać się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, który to wodospad podziwiała również rodzina Korzeniowskich wiele lat temu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.