PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nowotarski duet na finał

Piątek, 22 lipca 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

Nowotarski duet na finałCykliczna impreza „Letnie koncerty w Zakopanem” dobiegła końca. W czerwcu i lipcu wystąpili: orkiestra symfoniczna ze Seatle (USA), chór i orkiestra z Oakham (Anglia), duet koncertujący (skrzypce i fortepian) z Wrocławia. Natomiast 20 lipca mogliśmy wysłuchać koncertu kameralnego w wykonaniu artystów nowotarskich, pianisty Marka Ciesielskiego i skrzypaczki Karoliny Szymbary.


Marek Ciesielski od 1980 r. studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Stefańskiego i kameralistyki prof. Maji Nosowskiej, a następnie prof. Barbary Halskiej. Po ukończeniu studiów nawiązuje współpracę z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1988r. przeprowadza się do Nowego Targu i działa głównie na terenie Podhala. Współpracuje z instytucjami kultury i stowarzyszeniami w regionie, między innymi z Galerią Jatki w Nowym Targu, Galerią BWA w Zakopanem. Współpracuje z „Atmą”- Muzeum K. Szymanowskiego w Zakopanem, w którym wielokrotnie koncertuje jako solista i kameralista, np. koncert z okazji 126 rocznicy urodzin K Szymanowskiego, w duecie z Konstantym Andrzejem Kulką. Jest pedagogiem w PSM I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu. Od września b.r. obejmie stanowisko dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.

Karolina Szymbara w 1992r. na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie rozpoczyna naukę w klasie skrzypiec u prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz.. Pogłębia swoją wiedzę w klasie kameralistyki fortepianowej u prof. Jerzego Marchwińskiego i kameralistyki – kwartet smyczkowy u prof. Stefana Kamasy. W latach 1994 – 1995 jest członkiem Jeunesse World Orchester. Konturuje naukę u prof. Wandy Wiłkomirskiej, a także u Valery’ego Klimova, Rolanda Baldiniego, Fritza Haendschke, Kurta Lewina i u Thomasa Brandysa. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w 1997r. – wyjeżdża na dalsze studia do Wiednia. Tu jest współzałożycielką i kameralistą Mozart Quartett. W latach 1998 – 2004 studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie kameralistyki - kwartet smyczkowy u takich pedagogów jak: prof. Wolfgang Klos (Wiener Streichtrio), prof. Peter Matzka (Wiener Streichsekstett), prof. Johannes Meissl (Artis Quartett), Prof. Michael Schnitzler (Haydn Trio-Wien). Dodatkowo uczestniczy w Kursach Mistrzowskich u Wolfganga Klosa i Norberta Brainina (Amadeus Quartett). Wiedniu bierze udział w Festiwalach i nagraniach z Mozart Quartett Wien, Wierner Kammerphilharmonie i stała współpraca z Volksoper w Wiedniu i Münchner Symphoniker w Monachium. Do dziś współpracuje z Kameralną Orkiestrą Monachijskich Symfoników Münchner Kammerphilharmonie. W 2005r. rozpoczyna pracę pedagogiczną jako nauczyciel w ZPSA im. M. Karłowicza w Zakopanem, a w 2006 w PSM I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu. Zakłada i jest prymariuszem Podhalańskiego Kwartetu Smyczkowego i Podhalańskiego Tria Fortepianowego. Jest członkiem i solistą Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie. Jest stale współpracującym drugim koncertmistrzem z Immling Chamber Orchestra w Monachium. Obecnie jest założycielem i prymariuszem Cztery Czwarte Kwartet i jako koncertmistrz współpracuje z Opera na Zamku w Szczecinie oraz Orkiestrą Orfeusz w Krakowie.

To był iście zakopiański koncert – dopisała publiczność, muzycy byli w świetnej formie, występ odbył się w przedwojennej dekoracji - w Sali Lustrzanej, a nawet pogoda tego dnia była lepsza niż w „kapiący” cały lipiec. Koncert poświęcony był, podobnie jak wszystkie letnie wydarzenia, pianiście, kompozytorowi, mężowi stanu i ambasadorowi polskości – Ignacemu Paderewskiemu, w 70. rocznicę śmierci artysty. Honorowy patronat nad tą imprezą objęli: ks. infułat Stanisław Olszówka - dziekan dekanatu zakopiańskiego, Edward Tybor - przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego i Jerzy Zacharko - przewodniczący Rady Miasta Zakopanego. Na wstępie muzycznego wieczoru prowadzący koncert (Adam Kitkowski) powiedział kilka słów o wirtuozie fortepianu, jak określano Paderewskiego i jego zasługach dla Polski:

- Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) to postać świetlana w naszej historii. Człowiek prawy, uczciwy, szlachetny i żarliwy patriota. Był pianistą podziwianym na całym świecie i utalentowanym kompozytorem. Był przyjacielem możnych świata swojego czasu. Paderewski był premierem rządu polskiego po I wojnie światowej i współtwórcą II Rzeczypospolitej. Jego podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim. Paderewski oddał dla Ojczyzny talent, majątek i cale swoje życie. Jego wielkość uznano także poza Polską, nazywając go Mistrzem Wolności. Kilkakrotnie był w Zakopanem, a to dla podratowania zdrowia, a to na występ pianistyczny (Adasiówka i Dworzec Tatrzański), czy po to, by wesprzeć akcję społeczną. Tu zaprzyjaźnił się z H. Modrzejewską, Bartusiem Obrochtą, bywał w domu T. Chałubińskiego.

A później zabrzmiała pięknie wykonana muzyka. W programie usłyszeliśmy utwory polskich kompozytorów - Wieniawskiego, Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego. Wprowadzenie kilku utworów Paderewskiego było miłym zaskoczeniem dla słuchaczy. Publiczność szczególnie doceniła wykonanie kompozycji K. Szymanowskiego Źródło Aretuzy. Warto również docenić „brawurowe” wykonanie Fantazji f – moll  F. Chopina. Publiczność wypełniła salę „po brzegi” (nie przypominam sobie tak licznej widowni na koncercie muzyki klasycznej w tym miejscu!) i nagrodziła artystów brawami i kwiatami. Na zakończenie wieczoru usłyszeliśmy utwór Henryka Wieniawskiego Kujawiak a-moll.

Organizatorem koncertów i imprez towarzyszących było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, przy wsparciu TARPiK i Firmy UNIQA – ubezpieczenia. Organizatorzy koncertów i imprez towarzyszących dziękują za wydatną pomoc w szczególności: ks. prałatowi Stanisławowi Szyszce – proboszczowi Parafii p.w. Świętego Krzyża, Panu Piotrowi Wyrazowi – przedstawicielowi w Zakopanem Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji UNIQA, Panu Krzysztofowi Król – Łęgowskiemu – dyrektorowi Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Panu Maciejowi Stasińskiemu – dyrektorowi Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA oraz Panu Bartłomiejowi Stępińskiemu – Firma WIDMO i Panu Markowi Zaniewskiemu – Firma FOTO3WYMIAR.

Zapraszamy w październiku i listopadzie na kolejne wydarzenia związane z postacią Ignacego Paderewskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.