PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wieczór ze Stylem Zakopiańskim

Sobota, 30 lipca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem rozpoczęło nowy cykl interesujących spotkań zatytułowany "Czwartkowe Wieczory z Muzeum Tatrzańskim". 28 lipca w willi "Koliba" spora grupa zainteresowanych stylem zakopiańskim wysłuchała prelekcji dr Zbigniewa Moździerza, jednego z najlepszych znawców tego tematu.


Interesujący wykład, któremu towarzyszył pokaz fotografii i rysunków, dał odpowiedzi na pytania: kto zainspirował Witkiewicza przy tworzeniu pierwszego polskiego stylu narodowego, gdzie poza Zakopanem powstały stylowe wille, czy styl zakopiański to tylko architektura drewniana? Oprócz teorii była także praktyka, czyli zwiedzanie "Koliby", w której obecnie mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

- Jedyną osobą przygotowaną do stworzenia stylu zakopiańskiego był sam Stanisław Witkiewicz i nie potrzebował on inspiracji z zewnatrz – na wstępie autor prelekcji rozwiał wszystkie wątpliwości. Przytoczył on jednak także teorie głoszące, że twórcami stylu zakopiańskiego byli Maria i Bronisław Dembowscy, Władysław Matlakowski, czy też amerykański architekt Henry Hobson Richardson, jednocześnie znajdując przeczące im argumenty.

Dr Zbigniew Moździerz wykazał także, że na powstanie stylu zakopiańskiego wpływ mogły mieć wydarzenia z życia jego twórcy: dzieciństwo spędzone na Litwie, pobyt w Tomsku w zachodniej Syberii i zetknięcie się z tamtejszą architekturą, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i kontakt z koncepcją stylu ruskiego oraz oczywiście pobyt w Zakopanem i zainteresowanie budownictwem i sztuka podhalańską.

- Witkiewicz wykorzystał niektóre elementy architektury syberyjskiej, takie jak np. narożny taras, skośna galeryjka, czy też charakterystyczna brama. Podobnie jak w stylu rosyjskim wykorzystywał elementy zdobnicze ze sprzętów. Pierwszą willą w stylu zakopiańskim była „Koliba”. Projektując ją Witkiewicz pokazał dwie drogi rozwoju tego stylu – powiększenie góralskiej chałupy i zregionalizowanie architektury willowej. Potem przyszły kolejne coraz bardziej przemyślane projekty budynków drewnianych, a także murowanych – wyjaśniał Zbigniew Moździerz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.