PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

W muzyce obecny jest Bóg

Niedziela, 31 lipca 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

W muzyce obecny jest BógW czwartek 28 lipca w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem zabrzmiały nuty polskich kompozytorów w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą światowej sławy dyrygentki Ewy Strusińskiej. Swoim słowem koncert ubogacał prof. Maciej Negrey.


W repertuarze można było usłyszeć uwerturę do Opery „Flis” Stanisława Moniuszki, koncert fortepianowy f-moll fantazja na tematy polskie Fryderyka Chopina w wykonaniu Martina Labazevitcha oraz Małą Suitę Witolda Lutosławskiego.

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej tworzą najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych. Zespół symfoniczny działa od 2003 r., a już na swoim koncie ma wiele sukcesów. Akademia pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów m.in. Krzysztofa Pendereckego, Gabriela Chmury, Michała Dworzyńskiego, Michała Nesterowicza i Ewy Strusińskiej. Orkiestra dotychczas nagrała osiem płyt.

Ewa Strusińska to polska dyrygentka pochodząca ze Stalowej Woli i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Była finalistką i laureatką II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bamberg. Jako pierwsza kobieta piastowała stanowiska dyrektora muzycznego i dyrygenta asystenta Halle Youth Orchestra. Uczestniczyła w kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Antoniego Wita, Gabriela Chmurę, Jerzego Salwarowskiego, Bruno Weila, Marka Stringera, Kurta Masura. W 2008 r. wybrana została przez London Symphony Orchestra jako jeden z trzech uczestników kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Valerego Gergieva. Dyrygentka mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii na stanowisku Junior Fellow in Conducting.

Martin Labazevitch jest jednym z najsłynniejszych pianistów. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną na Manhattanie. Wystąpił na licznych scenach koncertowych w Europie. Wychwalany przez krytyków w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych za swój liryzm, intensywność gry i wirtuozerie. Obecnie występuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.