PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Czwartkowy Wieczór z Muzeum Tatrzańskim

Sobota, 6 sierpnia 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

Czwartkowy Wieczór z Muzeum TatrzańskimW czwartek w willi Oksza odbyło się spotkanie z cyklu Czwartkowy Wieczór z Muzeum Tatrzańskim. Prelekcję pt. „Święte góry – sakralna podróż po wzniesieniach świata” wygłosił dziennikarz i twórca pojęcia „keep mountains” Łukasz Razowski.


W swoim wykładzie mówił o miejscach świętych w górach, o tym że już od starożytności szczyty były czymś w rodzaju świątyń, miejscem spotkań z bóstwami. Góry są fascynujące a zarazem niebezpieczne. Ale nie tylko w chrześcijaństwie góry są przestrzenią sacrum. Również inne religie jak hinduizm, buddyzm czy wierzenia pogańskie mogą pochwalić się swoimi świętymi wysokimi szczytami. Prelegent przybliżył także słuchaczom pojęcie axis mundi, które z łacińskiego oznacza tyle co oś świata. Jak sam powiedział, nie każdemu jest dane wejść na szczyt, trzeba mieć na to przyzwolenie od Boga. Za przykład postawił starotestamentowego Mojżesza, który jako jedyny wszedł na górę Horeb (inaczej Synaj), by spotkać się z Bogiem.

Następnie goście zwiedzali niedawno otwarte muzeum w willi Oksza. W zbiorach można zobaczyć m.in. prace Wojciecha Weissa, Rafała Malczewskiego, Wojciecha Brzegi, Jana Szczepkowskiego, Antoniego Wieczorka, a także prace uczniów Szkoły Przemysłu Drzewnego, które były nagrodzone na wystawie w Paryżu, czy koronki uczennic nieistniejącego już Technikum Tkactwa Artystycznego. Nie mogło również zabraknąć prac wielkiego Witkacego. Są to jego obrazy, fotografie, a także szkice rysowane nie na zamówienie, na różnych posiadach u znajomych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.