PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Czwartkowy Wieczór z Muzeum Tatrzańskim

Sobota, 6 sierpnia 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

Czwartkowy Wieczór z Muzeum TatrzańskimW czwartek w willi Oksza odbyło się spotkanie z cyklu Czwartkowy Wieczór z Muzeum Tatrzańskim. Prelekcję pt. „Święte góry – sakralna podróż po wzniesieniach świata” wygłosił dziennikarz i twórca pojęcia „keep mountains” Łukasz Razowski.


W swoim wykładzie mówił o miejscach świętych w górach, o tym że już od starożytności szczyty były czymś w rodzaju świątyń, miejscem spotkań z bóstwami. Góry są fascynujące a zarazem niebezpieczne. Ale nie tylko w chrześcijaństwie góry są przestrzenią sacrum. Również inne religie jak hinduizm, buddyzm czy wierzenia pogańskie mogą pochwalić się swoimi świętymi wysokimi szczytami. Prelegent przybliżył także słuchaczom pojęcie axis mundi, które z łacińskiego oznacza tyle co oś świata. Jak sam powiedział, nie każdemu jest dane wejść na szczyt, trzeba mieć na to przyzwolenie od Boga. Za przykład postawił starotestamentowego Mojżesza, który jako jedyny wszedł na górę Horeb (inaczej Synaj), by spotkać się z Bogiem.

Następnie goście zwiedzali niedawno otwarte muzeum w willi Oksza. W zbiorach można zobaczyć m.in. prace Wojciecha Weissa, Rafała Malczewskiego, Wojciecha Brzegi, Jana Szczepkowskiego, Antoniego Wieczorka, a także prace uczniów Szkoły Przemysłu Drzewnego, które były nagrodzone na wystawie w Paryżu, czy koronki uczennic nieistniejącego już Technikum Tkactwa Artystycznego. Nie mogło również zabraknąć prac wielkiego Witkacego. Są to jego obrazy, fotografie, a także szkice rysowane nie na zamówienie, na różnych posiadach u znajomych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.