PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Najpiękniejsze fotografie dzikiej przyrody

Wtorek, 9 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego do końca sierpnia oglądać można wystawę "Fotografia dzikiej przyrody 2010". Składają się na nią zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego "Wildlife Photographer of the Year 2010", organizowanego od 1964 r. przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. Wystawę 3 sierpnia otworzył dyrektor TPN-u Paweł Skawiński wraz z Jerzym Zegarlińskim z Agencji ZEGART, która jest organizatorem tourne ekspozycji po Polsce.


- Od dziewięciu lat sprowadzamy tę wystawę do Polski. Pokazujemy ją w dwunastu miastach, w tym także w Zakopanem. Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego jest fantastycznym miejscem, bo tematycznie te fotografie bardzo tu pasują. Na ogół są one pokazywane w muzeach, biurach wystaw artystycznych, galeriach ze względu na wartość artystyczną i znakomity warsztat fotograficzny. W TPN-ie oprócz walorów estetycznych ta wystawa ma jednak inne cele do spełnienia – mówił podczas wernisażu Jerzy Zegarliński z Agencji ZEGART.

"Wildlife Photographer of the Year" to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na prezentowaną obecnie najnowszą edycję zgłoszono ponad 31 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 3 tys. fotografów z 83 krajów. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach, w tym po raz pierwszy w kategorii fotoreportażu. Po raz kolejny są na niej też zdjęcia z Polski. Dziewiąty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.

- Bardzo cieszy nas fakt, że wśród tych osiemdziesięciu kilku zdjęć są aż dwa zdjęcia z Polski, w tym zdjęcie Michała Budzyńskiego, który jest już cztery lata z rzędu laureatem tego konkursu i którego wystawa była niedawno pokazywana w TPN-ie – podkreślał Jerzy Zegarliński.

Wystawa w 2011 r. trafi do 12 miast. Zakopane jest w tym łańcuchu ogniwem ósmym, po Bielsku-Białej, Szklarskiej Porębie, Szczecinie, Koszalinie, Sopocie, Bydgoszczy i Białowieży, a następnie zobaczyć ją jeszcze będzie można w Warszawie, Bytomiu, Wrocławiu i Wschowie. Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournee wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Sponsorem wystawy w Polsce jest NIKON, a partnerami Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Wystawa w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego będzie czynna przez cały sierpień, od poniedziałku do soboty, w godzinach 8.00–16.00. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.