PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Szymanowska - kobieta, która muzyką podbiła Europę

Piątek, 12 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Szymanowska - kobieta, która muzyką podbiła EuropęPianistka i kompozytorka Maria Szymanowska to bohaterka trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach”. Gdyby żyła współcześnie, pewnie walczyłaby o parytety i miejsca na listach wyborczych dla kobiet oraz chodziła na marcowe Manify. Jednak Maria Szymanowska urodziła się 14 grudnia 1789 r. w Warszawie. Okres w jakim jej przyszło żyć nie dawał jej wielu możliwości rozwoju, a mimo to osiągnęła sławę.


Podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka
na Szczytach” Zakopane 2011 w podróż śladami wybitnej pianistki
i kompozytorki zaprosi melomanów Elisabeth Zapolska–Chapelle. 17 września
w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” odbędzie się koncert zatytułowany „Maria Szymanowska, portret królowej tonów”.

Tegoroczny Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” stawia sobie za cel promocję polskiej muzyki, zwłaszcza tych polskich kompozytorów, o których często się zapomina.
- Wykonując taki program artystyczny przypominamy ich dorobek, a przede wszystkim ich losy życiowe. Z koncertu poświęconego Marii Szymanowskiej będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o tej wspaniałej, odważnej i niezależnej kobiecie - kompozytorce. Zawsze staramy się wzbogacać nasze koncerty czymś nowym, nietypowym. Taka formuła bardzo wzbogaca naszą wiedzę o danym artyście - mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Na przełomie XVIII i XIX wieku jedynie mężczyzna mógł być uznanym „maestro” muzycznym, a jednak Maria Szymanowska (z domu Wołowska) już wtedy pojawiła się jako pierwsza zawodowa pianistka - kompozytorka i zrobiła karierę nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jej kompozycje zyskały uznanie takich osobowości jak: Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Puszkin, czy Adam Mickiewicz, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł „Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej”.

Jednak nie tylko talent muzyczny wyróżniał postać Marii Szymanowskiej na tle epoki. Była także pierwszym przykładem pracującej „samotnej matki”, gdyż po rozwodzie z mężem Józefem Szymanowskim, sama wychowywała dzieci. Młodsza jej córka wyszła za mąż za Adama Mickiewicza.

Elizabeth Zapolska–Chapelle, wybitna polska śpiewaczka (mezzosopran) od lat mieszkająca we Francji, prezes francuskiego Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej jest obecnie największą ambasadorką postaci Szymanowskiej. Autorką projektu, który ma na celu przypomnienie kompozytorki – samouka oraz skłonienie do refleksji nad rolą kobiety w życiu kulturalnym i społecznym. Po wielu latach, postanowiła wyruszyć śladem tournées koncertowych Marii Szymanowskiej.

Jej projekt znalazł poparcie w postaci półrocznego stypendium twórczego, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Jednym z punktów na mapie miejsc, które odwiedzi Elizabeth Zapolska–Chapelle będzie Polska, w tym Zakopane.

W sobotę 17 września, w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” odbędzie się koncert zatytułowany „Maria Szymanowska, portret królowej tonów”, gdzie za unikatowym instrumentem, jakim jest pianoforte z 1810 roku, zasiądzie Bart van Oort. Koncert poprowadzi Maciej Negrey. Jest to pierwszy koncert w ramach Międzynarodowego Projektu Kulturalnego: Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy.

W programie, oczywiście, kompozycje Marii Szymanowskiej - postaci niesprawiedliwie dziś zapomnianej, która prawie dwa wieki temu odważyła się tworzyć i żyć wbrew powszechnej akceptacji, za to w imię ponadczasowych wartości i wolności.


O Festiwalu „Muzyka na Szczytach”

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - MODA na Kulturę” odbędzie się w dniach 17 – 24 września w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w minionym roku wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocję muzyki polskiej i polskich kompozytorów. Celem festiwalu jest przekonanie ludzi, że moda na muzykę nie przemija, a muzyka poważna może być inspirująca.

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultyszewa oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone m.in. Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego. Zaplanowano także widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza". Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.