PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wieczornica Grunwaldzka

Wtorek, 23 sierpnia 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wieczornica GrunwaldzkaSą zwycięstwa, które przez wieki przenoszą chwałę oręża polskiego - takie słowa wypowiedział Ignacy Jan Paderewski, odsłaniając Pomnik Grunwaldzki 15 lipca 1910 roku w Krakowie. Wzięli do serca te słowa górale tatrzańscy, którzy licznie byli na tej uroczystości i rok później, 20 sierpnia 1911, kiedy stanął pomnik na chwałę króla Władysława Jagiełły w Zakopanem. Autorem pomnika był ceniony rzeźbiarz, literat, pedagog i działacz społeczny – Wojciech Brzega.


W piątek, 19 sierpnia 2011 roku starosta tatrzański zaprosił mieszkańców Podhala, gości i turystów pod Pomnik Grunwaldzki, który obecnie stoi w Parku Dzieci i Młodzieży im. J. Piłsudskiego, by przypomnieć tę wspaniałą inicjatywę z przed stu lat. Na uroczystości obecni byli, m. in.: przewodniczący Rady Miasta Zakopanego - Jerzy Zacharko, jego zastępcy – Marek Trzaskoś i Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego – Janusz Majcher, radny Rady Sejmiku Małopolskiego i były senator RP - Franciszek Bachleda-Księdzularz, radni Rady Miasta Zakopanego i radni Rady Powiatu Tatrzańskiego, dyrektorzy i pracownicy zakopiańskich instytucji kultury, przedstawiciele organizacji społecznych i liczne grono turystów. Uroczystość uświetniła kapela góralska Piotra Hazy. Wieczornicę prowadził Adam Kitkowski.

Po odśpiewaniu hymnu Polski, wieczornicę grunwaldzką otworzył starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica-Makowski, który przypomniał słowa wyryte na bramie zakopiańskiej nekropoli na Pękowym Brzyzku – Ojczyzna to pamięć i groby. Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Wspomniał również historię powstania pomnika i jego walor we współczesnym pejzażu miasta. Z kolei burmistrz Zakopanego powiedział o potrzebie rewitalizacji całego parku i obiektów, które tu się znajdują. Natomiast poeta i działacz regionalny – Franciszek Bachleda-Księdzularz przypomniał sylwetki niektórych członków Komitetu Budowy Pomnika Grunwaldzkiego – Wojciecha Roja, Franciszka Pawlicę i Wojciecha Krzeptowskiego.

Po tych wypowiedziach przedstawiciele władz miejskich i powiatowych złożyli wiązanki kwiatów u stóp pomnika, a członkowie Stowarzyszenia Młodzi Młodym rozdali zgromadzonym materiały o historii pomnika i jego autorze.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.