PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Muzyka dla młodzieży - poważna czy (nie)poważna?

Sobota, 27 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Muzyka dla młodzieży - poważna czy (nie)poważna?Opuszczone jeansy, długa grzywka zasłaniająca oczy i ogromne słuchawki na uszach – tak wygląda stereotyp współczesnego nastolatka. Niestety rzadko na „playliście” młodego człowieka znajduje się katalog z muzyką klasyczną. A szkoda, bo ta rozbudza wyobraźnię - jest inspirująca, bywa także zabawna. Będzie się można o tym przekonać w dniach 17 - 24 września 2011 roku w Zakopanem. Wtedy to odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” pod hasłem „Moda na Kulturę”. Organizatorzy zapraszają nie tylko melomanów, ale również młodzież i zapewniają: muzyka „poważna” wcale nie musi być poważna.


Alfred Tomatis, francuski lekarz zajmujący się wpływem muzyki
na człowieka mawiał: Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała. Zgodnie z tymi słowami Festiwal w Zakopanem będzie ucztą muzyczną dla melomanów, ale przede wszystkich dla tych, którzy na co dzień nie mają okazji obcować z tak zwaną „muzyką wysoką”. Tegoroczna edycja festiwalu „Muzyka na Szczytach” adresowana jest również do młodego pokolenia. Organizatorzy zapraszają młodzież do wzięcia udziału w widowiskach muzycznych, które udowodnią, że muzyka kameralna także może być modna, inspirująca, a nawet zabawna. Będzie dużo wrażeń: na poważnie i niepoważnie.

Międzynarodowe sławy w Zakopanem

Zaplanowano występy światowej sławy zespołów, które łączą muzykę poważną ze współczesną, a dodatkowo potrafią stworzyć z koncertu niezapomniane widowisko, często pełne niebanalnego humoru. Wystąpią między innymi takie grupy jak: The King’s Singers – sekstet wokalny śpiewający klasycznie utwory muzyki rozrywkowej, między innymi piosenki Michaela Bublé. Royal String Quartet - mający na koncie album nagrany z Kayah oraz zespół Guitar4mation - gitarowy kwartet, który potrafi swą grą rozbawić do łez. Magicznie i refleksyjnie nastroi recital sióstr Olgi i Natalii Pasiecznik, które przeniosą słuchaczy w świat bajek i kołysanek dziecięcych. Interesujący będzie również spektakl słowno – muzyczny „Historia żołnierza” w wykonaniu aktorów z Francji. Na wszystkie wydarzenia zaprasza Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza - organizator festiwalu.

Zobaczyć muzykę na własne oczy

Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój - także duchowy - jest muzyka. Według Igora Strawińskiego, kompozytora, wrażenia wizualne powinny słuchaczowi pomagać w aktywnym śledzeniu wydarzeń muzycznych. Był on przekonany, że nie wystarczy słuchać muzyki, a trzeba ją także zobaczyć. Tancerz jest mówcą, który posługuje się niemym językiem. Instrumentalista jest mówcą, który używa języka nieartykułowanego. W nawiązaniu do tych słów na festiwalu w Zakopanem nie zabraknie wystaw, projekcji filmów oraz pokazu mody i fryzur autorstwa artystów wywodzących się z Zakopanego.

Muzyka na dzisiejsze czasy

Muzyka kameralna jest pewnego rodzaju medytacją i sposobem na wyciszenie się. Może stać się odpowiednim antidotum na chaos, wyścig z czasem i dysharmonię współczesnego świata. Także dla młodych ludzi. Zalewani z każdej strony muzyką popularną, elektronicznymi dźwiękami, stają się oni neutralni, a wręcz leniwi wobec wyborów muzycznych. Brakuje okazji, aby posłuchać opowieści muzycznej kwartetu smyczkowego, czy popisów wokalnych zespołu a cappella.

Czy muzyka poważna może być trendy? Czy Polacy są muzykalnym narodem i czy jest szansa, by pokochali muzykę kameralną? Organizatorzy festiwalu „Muzyka na Szczytach” przekonują, że jest to możliwe, jeśli stworzy się ku temu możliwości. Wszystkich walorów muzyki klasycznej nie sposób wymienić. Może jednak młodzi goście festiwalu przekonają się, że warto w swych odtwarzaczach mp3 stworzyć osobny katalog muzyki poważnej i raz na jakiś czas do niego zaglądnąć…


O wykonawcach:

The King’s Singers – światowej klasy zespół wokalny pochodzący z Wielkiej Brytanii. Gramophone Magazine pisał o nich: „zespół o idealnej harmonii głosów, stanowiącej niezwykłą ucztę dla ducha od pierwszej do ostatniej nuty”. W swoim repertuarze prezentują szeroki wachlarz muzyczny: od renesansowych utworów po współczesną muzykę spiritual i pop połączoną
z elementami folk. Podczas koncertu publiczność może liczyć na wokalne show połączone z wysokim poziomem dowcipu i angielskim humorem.

Royal String Quartet – polski kwartet smyczkowy założony w 1998 roku. W 2010 roku nagrał płytę z Kayah (Kayah & Royal Quartet). Album łączy akustyczne i klasyczne brzmienia kwartetu smyczkowego z popowym repertuarem artystki. 

Guitar4mation - skład zespołu to czterech gitarzystów z różnych krajów. Dzięki nim będzie można usłyszeć elementy muzyki hiszpańskiej inspirowanej impresjonizmem, zaaranżowanej
w stylu nowoczesnego latin jazzu, folku i popu.
Grupa może zaskoczyć publiczność dzięki nagłym wybuchom humoru sytuacyjnego, łamiąc w ten sposób charakter "normalnego" koncertu muzyki klasycznej.

Olga i Natalia Pasiecznik - pochodzące z Ukrainy siostry, z których jedna – Olga – mieszka
na stałe w Polsce. Rozpoznawalne i uznane na całym świecie artystki zaprezentują półrecital,
w którym zaprezentują pieśni o tematyce dziecięcej dwóch rówieśników: Karola Szymanowskiego
i Igora Strawińskiego.

„Historia Żołnierza” Igora Strawińskiego – spektakl poetycko – muzyczny, który wykona trójka francuskich aktorów. Łączy w sobie muzykę i teatr. Poza tym, po raz pierwszy w historii muzyki poważnej pojawiają się elementy jazzowe. „Historia Żołnierza” to harmonijna i pełna ekspresji opowieść o żołnierzu, który ulega podszeptom diabła. Chce zostać bogaczem i zamienia swe skrzypce na giełdową księgę, jednak przyjdzie mu zapłacić za to wysoką cenę. W warstwie muzycznej baśń ta czerpie nie tylko z motywów muzyki rosyjskiej, ale pobrzmiewa w niej także argentyńskie tango, hiszpańskie paso doble, wiedeński walc oraz amerykański ragtime.

 

O Festiwalu „Muzyka na Szczytach”:

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - MODA na Kulturę” odbędzie się w dniach 17 – 24 września w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w minionym roku wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocja muzyki polskiej i polskich kompozytorów. Celem festiwalu jest przekonanie ludzi, że moda na muzykę nie przemija, a muzyka poważna może być inspirująca.

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultysheva oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego. Zaplanowano także widowisko poetycko-muzyczne Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza". Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.