PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Dwaj bardzo znani górale – Bartuś Obrochta i Sabała”

Poniedziałek, 29 sierpnia 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

„Dwaj bardzo znani górale – Bartuś Obrochta i Sabała”25 sierpnia w Grand Hotelu Nosalowy Dwór w 85. Rocznicę śmierci Bartusia Obrochty odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Dwaj bardzo znani górale – Bartuś Obrochta i Sabała”. Wystawę opracował Adam Kitkowski. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodziny Obrochtów, Muzeum Tatrzańskiego, a także autora wystawy. Przedstawiają one samych bohaterów, a także czasy, w których żyli. Wernisaż uświetnił występ Kapeli Obrochtów, którą tworzą potomkowie Bartusia Obrochty, czyli Andrzej Obrochta, Stanisław Szczepaniak – Bajscorz i Bartłomiej Obrochta. Na wernisażu obecni byli również inni potomkowie Bartusia Obrochty. Wystawę można oglądać do 14 września w Grand Hotel Nosalowy Dwór.


Bartuś Obrochta urodził się w 1850 roku w Zakopanem. Pochodził on ze znanego, obok Gąsieniców i Krzeptowskich, rodu zakopiańskiego. Był gazdą, profesjonalnym muzykantem, przewodnikiem tatrzańskim, strażnikiem leśnym, a nawet wydawcą gazety.

Sabała, czyli Jan Krzeptowski – Sabała, urodził się 1810 roku w Kościelisku. Był bardzo znanym gawędziarzem, prekursorem przewodnictwa, muzykantem, myśliwym, a być może i zbójnikiem tatrzańskim.


Wystawa fotografii DWAJ BARDZO ZNANI GÓRALE – BARUŚ OBROCHTA I JAN KRZEPTOWSKI SABAŁA

Wystawa upamiętnia 85. rocznicę śmierci Bartusia Obrochty. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego – Marek Trzaskoś.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia Sabały, m. in. z Witkacym, Wandą Lilpopowi, Marią Dębowską, Walerym Radzikowskim  oraz wiele ujęć portretowych wykonanych przez A. Szuberta i S. Bizańskiego. Natomiast Bartek przedstawiony jest, m. in. z Heleną Dłuską, Marią Krzeptowską, synami – Janem i Józefem, z własną kapelą mad Morskim Okiem, na Śląsku i Paryżu oraz pozuje na wielu zdjęciach portretowych wykonanych przez A. Szuberta i H. Schabenbecka.

Autor wystawy – Adam Kitkowski zbierał materiały przez kilka lat. Ta prezentacja mogła zaistnieć dzięki Muzeum Tatrzańskiemu, Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, rodzinie Obrochtów i Szczepaniaków. Zachowało się tylko jedno zdjęcie, na którym Krzeptowski i Obrochta są razem (jest ono na wystawie dzięki uprzejmości W. Wójcika).

Wystawę fotografii można oglądać bezpłatnie codziennie do 15 września 2011 roku.

Zapraszamy także na finisaż wystawy w dniu 14 września b.r. o godzinie 18.00. W programie, m.in. pokaz multimedialny w technice 3D zatytułowany Pejzaż tatrzański, przygotowany przez Marka Zaniewskiego.

Adam Kitkowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.