PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Góralska moda na wystawie

Środa, 31 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaPodczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyło się wiele wydarzeń poświęconych góralskiej modzie. Pokaz „Z podhalańską moda przez wieki” oraz warsztaty folklorystyczne „Strój ludowy i jego wytwórcy” uzupełniła wystawa otwarta w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Swoje prace zaprezentowali na niej: hafciarki "Sablicki” Anna Stopka-Faktor i Józefa Zubek, zajmujący się krawiectwem i hafciarstwem Tadeusz Szostak-Berda, a także szyjący stroje regionalne i folkowe Agnieszka i Mateusz Etynkowscy oraz prowadzący zakład kaletniczy Janina i Jacek Walas, krawiec Andrzej Siekierka i projektantka Elżbieta Krzemińska-Owczarz. Wystawę przygotowały Agnieszka Gąsienica Giewont oraz Stanisława Trebunia-Staszel.


- "Jutrzenka" współpracuje od dawna z festiwalem, ale przede wszystkim w zakresie konkursu na dziecięcy plakat festiwalowy. Ta wystawa to zupełna nowość – podkreślał podczas wernisażu Krzysztof Jędrzejowski, dyrektor TCKiS "Jutrzenka".

- Co roku staramy się festiwal uatrakcyjniać i wprowadzać nowe wartości. Tym razem był to pokaz mody góralskiej „Z podhalańską modą przez wieki”. Wystawa jest jego uzupełnieniem, daje możliwość zapoznania się z bliska z tą ciekawą twórczością – zachęcał do obejrzenia wystawy dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

Na wystawie znalazły się prace znanych podhalańskich krawców, hafciarek i projektantów, a wśród nich ubiory dawne, tradycyjne, ale również różne wariacje oparte na motywach z tej tradycji się wywodzących. To interesujące zestawienie pokazuje, jak obecnie rozwija się moda góralska i jak wielu ludzi, również młodych, zaczyna się tą dziedziną zajmować.

- To dzięki tym twórcom przy różnych okazjach, świętach, festiwalach możemy się pięknie ubrać, co więcej nie musimy wszyscy chodzić w jednakowych uniformach. Na tej wystawie możemy się przyjrzeć waszej pracy, pochwalić się nią przed światem i wam podziękować, bo to wy swoimi talentami zdobicie ten nasz mały góralski świat, to wy tworzycie kulturę tej ziemi – dziękowała uczestnikom wystawy Stanisława Trebunia-Staszel.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.