PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Moda na kulturę - ubierz się w muzykę

Niedziela, 4 września 2011 r.
Autor: AKS

Moda na kulturę - ubierz się w muzykęŚlązaczka zakochana w Tatrach i góral z Zakopanego, który w stolicy kreuje fryzjerskie trendy. To właśnie Elżbieta Krzemińska-Owczarz – obiecująca projektantka oraz Leszek Czajka – mistrz fryzjerstwa, wspierają III Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach”. Tegoroczne koncerty odbędą się pod hasłem „Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę”. Hasło to można odczytywać dosłownie, gdyż podczas Festiwalu odbędzie się pokaz mody współtworzony przez Elżbietę Krzemińską i Leszka Czajkę. Wydarzenie to odbędzie się 17 września o godz. 20.00 w Grand Hotel Stamary, w Zakopanem.


Wzorem lat ubiegłych, Festiwalowi „Muzyka na Szczytach” towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. W tym roku niewątpliwie dużą atrakcją będzie koncert muzyki kameralnej połączony z pokazem mody Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz. Projektantka pochodzi z górniczego Śląska, ale zafascynowana góralską kulturą zamieszkała na stałe w stolicy Podhala. Podczas Festiwalu zaprezentuje kolekcję „Inspiracje zakopiańskie”, która przywodzi na myśl twórczość Sabały, Witkiewicza czy Skoczylasa - wspaniałych artystów, których nazwiska niezmiennie kojarzone są z Podhalem. Podczas pokazu opowie o tym, co pozostaje jej pod powiekami, kiedy myśli o Zakopanem. Artystka w swojej kolekcji przemyca ślady nart, sylwetki górali oraz symbole przebiśniegów, krokusów i Giewontu.

- O tym, że Zakopane jest niezwykłe, mogłam przekonać się przygotowując moją ostatnią kolekcję. Stolica Podhala to niewielkie miasto, ale dzieją się tu rzeczy fascynujące. Chciałabym, aby turyści poznali bardziej to miasto, aby nie poprzestali na przemarszu przez Krupówki i zjeździe na nartach – mówi Elżbieta Krzemińska-Owczarz.

Z uwagi na to, że muzyka kameralna trafia do niewielkiej grupy ludzi, organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu postawili sobie za cel zarazić nią różne środowiska. Stąd też hasło: „Ubierz się w muzykę”. Oprócz projektantki Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz do współpracy zaproszono Leszka Czajkę. Artysta pochodzi z Podhala, dorastał i stawiał pierwsze kroki w Zakopanem, aktualnie mieszka w Warszawie i jest uznanym mistrzem fryzjerstwa w Polsce. Fryzury modelek uczestniczących w pokazie, będą przez niego stylizowane według mody panującej na Podhalu. Modelki zostaną uczesane według najnowszych trendów w połączeniu z upięciem włosów charakterystycznym dla góralek.

- Pochodzę z muzykalnej rodziny, lecz przysłowiowy słoń nadepnął mi na ucho. Mimo to, nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, towarzyszy mi ona na co dzień w domu, samochodzie. A szczególną rolę odgrywa w mojej pracy - mówi Leszek Czajka.

Muzyka kameralna na żywo i połączone siły Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz oraz Leszka Czajki pokażą Polakom, że podczas Festiwalu można nie tylko usłyszeć piękną muzykę ale również „ubrać się w nią”.


Elżbieta Krzemińska-Owczarz – projektantka ubioru i scenografii z Zakopanego. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Lubi inspiracje folkowe. Realizowała strój narodowy dla Miss Polonia na wybory Miss Universe 2009. Bierze udział w międzynarodowych pokazach i targach mody. Przebieg wybranych działań artystycznych: udział w konkursie Igłą Malowane/nagroda pisma Moda Forum za kolekcję „Zwabiło mnie echo z Tatr„ 2003, udział w Międzynarodowej Wystawie Fotograf. ’’Bezdomni’’ Galeria Albert w Krakowie 2003, udział w projekcie Future /Międzynarodowe Targi Mody w Poznaniu 2003, udział w Międzynarodowych Targach Mody w Rydze na Łotwie Habitus Textilia 2004, uczestnictwo w wystawie fotograficznej Śladami historii-Świątki i Kapliczki 2005, wspólny projekt artystyczny - koncert Hani Rybki i pokaz kolekcji inspirowany wzornictwem Zakopanego podczas Międzynarodego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem /2006, praca nad projektem Kino Edukacyjne –Kino poznawcze, pokaz w Dublinie/Irlandia 2008, pokaz w Muzycznej Owczarni/Jaworki 2008, udział w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich 2011 - pokaz: Z podhalańską modą przez wieki.

 

Leszek Czajka pochodzi z gór. W latach 90-tych rozpoczynał w Zakopanem pracę w zawodzie. Zanim stał się sławny, jako 16-latek chodził do fryzjera z wycinkami z gazet, żeby ostrzyc się tak jak David Bowie albo zrobić pasemka, jak Goerge Michael. Jako uczeń szkoły hotelarskiej w Zakopanem zaczął czesać… swoje koleżanki z klasy i odnosić pierwsze sukcesy. Od lat współpracuje z L’ Oreal Profesionnel i Polską Sekcją Wielkiego Fryzjerstwa Francji. Ma własną rubrykę w Pani, czesze do sesji zdjęciowych
w magazynach Twój Styl, Viva, Glamour i Elle. Jego nazwisko pojawia się przy dużych projektach takich jak: Festiwal w Sopocie, Taniec z Gwiazdami, Idol czy Chcę być piękna i innych programach telewizyjnych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów – stylistów w kraju.

 

O Festiwalu „Muzyka na Szczytach”

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - MODA na Kulturę” odbędzie się w dniach 17 – 24 września w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w minionym roku wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocja muzyki polskiej i polskich kompozytorów. Celem festiwalu jest przekonanie ludzi, że moda na muzykę nie przemija, a muzyka poważna może być inspirująca.

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultysheva oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego. Zaplanowano także widowisko poetycko-muzyczne Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza". Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.