PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nagrody 7. Spotkań z Filmem Górskim rozdane

Wtorek, 13 września 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakopiański Festiwal Spotkania z Filmem Górskim doczekał się już siódmej edycji. Przez cztery dni bardzo liczna publiczność miła okazję obejrzeć 33 filmy konkursowe nadesłane z całego świata. Wśród licznych imprez towarzyszących znalazły się wystawy, spotkania z reżyserami, pisarzami i ludźmi gór, Zawody Zako Boulder Power, panel dyskusyjny o przewodnictwie w Tatrach oraz górska wycieczka w stylu retro. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli: Joe Simpson - wybitny brytyjski wspinacz, autor książki „Dotkniecie pustki” oraz Alain Robert – znany z zapierających dech w piersiach wspinaczek na najwyższe budynki świata. 10 września podczas festiwalowej gali Grand Prix otrzymał amerykański film „180 stopni na południe” w reżyserii Chrisa Malloy’a.


- Festiwal w tym rokuorganizowało stowarzyszenie „Spotkania z Filmem Górskim” wspólnie z Biurem Promocji. Festiwal zyskuje coraz większy rozmach i staje się coraz bardziej prestiżową imprezą, co wynika też z faktu przyjęcia nas w 2009 r. do międzynarodowej organizacji International Alliance for Mountain Film, która zrzesza osiemnaście festiwali z całego świata – wyjaśnia dyrektor festiwalu Magdalena Ziaja.

- W tym roku napłynęła do nas rekordowa liczba filmów. W zeszłym roku było ich ok.40, w tym aż 100. Wybór był bardzo trudny, ostatecznie do konkursu weszły 33 filmy, w tym 3 polskie. Ważne jest, że nie ograniczmy się do filmów typowo górskich. Dla nas filmy górskie to również filmy o przyrodzie, o ludziach żyjących w górach, a więc filmy etnograficzne, a także zaangażowane społecznie i w takich kategoriach przyznawane są nagrody - dodaje Beata Słama z Biura Organizacyjnego Spotkań z Filmem Górskim.

Poniżej prezentujemy laureatów tegorocznego festiwalu:

Międzynarodowe jury 7.Spotkań z Filmem Górskim w składzie Matthias Fanck (Niemcy), Robin Ashcroft (Wielka Brytania), Luca Bich (Włochy), Krzysztof Kokoryn i Wojtek Kliczka przyznało następujące cztery nagrody, oraz wyróżnienie:

1) Grand Prix 7. Spotkań z Filmem Górskim
180 stopni na południe / 180˚ South

reżyseria: Chris Malloy
USA 2010, ‘85

Piękne zdjęcia i montaż sprawiły, że mogliśmy odbyć wspaniałą podróż i poznać ludzi, których życie może być dla nas przykładem. Ten film – i jego tytuł - to metafora: kiedy czujemy, że coś idzie nie tak jak należy, zarówno w kwestiach dotyczących ludzkości, jak i naszych osobistych, powinniśmy zawrócić i obrać nowy kierunek. Może to być zwrot o 180 stopni.

Celem wyprawy, o której opowiada film, było zdobycie pięknej góry o klasycznych kształtach: bohater marzył o niej przez ponad dziesięć lat. Lecz kiedy cel znalazł się w zasięgu ręki, człowiek ten uświadomił sobie, że niebezpieczeństwo jest tak wielkie, iż może stracić wszystko, podjął więc odważną decyzję, żeby zawrócić. Życie jest ważniejsze niż pasje i wszyscy musimy o tym pamiętać że względu na nas samych, jak i na naszą planetę. W filmie widzimy, jak ta mądrość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

2) Nagroda Naczelnika TOPR
Zimno / Cold
reżyseria: Anson Fogel
USA 2011, ’19

Film opowiada o pierwszym zimowym wejściu na Gasherbrum II, którego dokonali Simone Moro, Denis Urubko, i Cory Richards. Mimo iż są to znakomici himalaiści, zdobycie tego szczytu było dla nich zadaniem niemal ponad siły.

Film nakręcony w formacie RAW pokazuje wydarzenia z gór przeplatane zdjęciami z „nizin”. Mówi o tym, co wszyscy alpiniści muszą zostawić za sobą, kiedy podejmują niebezpieczną wspinaczkę. Ważnym elementem tego wybitnego dzieła jest montaż. Materiał filmowy został nakręcony w niezwykle trudnych warunkach, co sprawia, że powstała historia, która nas bawi, porusza i inspiruje.

3) Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego
Flirt z przestrzenią
reżyseria: Jean-Michel Bertrand
Francja 2010, ‘75

To czarujący, „pełen” powietrza i pasji film z pięknymi zdjęciami, nakręconymi kamerą 35 mm, i podkreślającą jego niezwykły klimat muzyką. Dzięki niemu mogliśmy choć na chwilę znaleźć się na alpejskich stokach i podglądać bawiące się na śniegu kozice, poznać życie świstaczej rodziny, aż wreszcie przyjrzeć się dokładnie orłowi przedniemu, który od lat fascynuje twórcę tego filmu – Jeana Michela Bertranda.

4) Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane
Miage
reżyseria: Edmond Carrère, Pierre Redon
Francja 2009, ‘53

Film opowiada o tym, co dotyczy wszystkich regionów turystycznych. Pokazuje konsekwencje niekontrolowanego rozwoju, kiedy to nad dbałością o jakość życia lokalnej społeczności górę biorą spekulacje i zyski. W filmie pada pytanie, co się stanie, kiedy turystyczny boom się skończy i mieszkańcy nie będą mieli z czego żyć, i o to, co stracili, a co tak naprawdę zyskali.
Eksperymentalna forma łączy surowe i piękne obrazy z wywiadami z mieszkańcami Miage. Opowiadający siedzą na prostych krzesłach i wydaje się, że giną w białym tle. Film jest gorzki, nie pozostawia widza obojętnym, a jego przygnębiający nastrój podkreśla niezwykła muzyka.

Wyróżnienie Specjalne Jury

Bezsenna noc / Nuit Blanche
reżyseria: Samuel Tilman
Belgia 2010, ’20

Część jury uznała za wyjątkowy głos bohaterki filmu, Arianne. Aktorka, posługując się jedynie głosem, stworzyła niezwykle sugestywną postać, co sprawiło, że film ten tak bardzo nas porusza.


Młodzieżowe Jury, uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem przyznało nagrodę filmowi:
Szwajcarski Zegarek / Swiss Machine
reżyseria: Peter Mortimer, Nick Rosen
USA 2010, ’19

Nagrodę Publiczności otrzymał film:
Żelazna dziura / Trou de Fer
reżyseria: Parol Barabáš
Słowacja 2011, ’56


Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim w ramach festiwalu organizuje także corocznie Międzynarodowy Konkurs Fotografii Górskiej „Przestrzeń Życia”. Nagrodzone i wyróżnione prace są prezentowane na wystawie w Ośrodku Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Laureaci konkursu to:
I nagroda – Izabela Urbaniak „Przewodnik Górski 3”
II nagroda – Jakub Depowski „Harmonia”
III nagroda – Adam Brzoza – „Szkoła”
Nagroda Dyrektora TPN – Krystian Ponikowski „Dolina”
Nagroda naczelnika TOPR – Maciej Szajowski „W barokowej odsłonie”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.