PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Instrumenty muzyczne w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego

Czwartek, 15 września 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Zdjęcie ze zbiorów Muzeum TatrzańskiegoMuzeum Tatrzańskie w Zakopanem serdecznie zaprasza na wystawę towarzyszącą Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”, organizowanemu w Zakopanem już po raz trzeci przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. W dniach 18-24 września również prezentacja prac współczesnych zakopiańskich lutników Pawła Migla i Wojciecha Topy.


Wystawa czynna: 17 września – 8 stycznia 2012

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Kościeliska 18

środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

Wystawa pokazująca interesujący zbiór instrumentów dawnych, pochodzących z wieku XIX w. oraz współczesnych, wykonanych przez znanych podhalańskich wytwórców. W kolekcji znajdują się zarówno  instrument dęte – piszczałki, rogi, trombity, jak i smyczkowe – złóbcoki, skrzypce i basy.

Obok eksponatów w zdecydowanej większości pochodzących z Podhala, zobaczyć można pojedyncze egzemplarze instrumentów z terenów sąsiednich, na przykład piszczałkę pojedynczą z Poręby Wielkiej – dar Władysława Orkana, czy etnograficzną osobliwość – oktawkę z Czorsztyna – przekazaną do zbiorów Muzeum w 1889 przez Stanisława Drohojowskiego.

W prezentowanym zbiorze na uwagę zasługuje między innymi kilka egzemplarzy podhalańskich gęśli – złóbcoków – które według zachowanej tradycji wykonał, bądź używał Jan Krzeptowski Sabała, a także podhalańskie dudy na których grywali tacy muzykanci jak Stanisław Budz Mróz czy Stanisław Gąsienica Gładczan „Jonków”.

Anna Kozak

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.