PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Muzyka Szymanowskiej i gitarowy kwartet

Poniedziałek, 19 września 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Zakopanem trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Jest to już trzecia edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Jak zawsze program jest bardzo ambitny, bogaty i urozmaicony. Szykuje się mnóstwo atrakcji dla melomanów, a także okazji do poznania muzyki polskich kompozytorów, tych znanych i cenionych, ale także tych zapomnianych. Za nami już kilka festiwalowych wydarzeń, a wśród nich koncert „Maria Szymanowska, portret królowej tonów” oraz koncert zespołu „Guitar 4mation”.


Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocja muzyki polskiej i polskich kompozytorów.
- Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom Polacy pokochają muzykę kameralną. Głównym założeniem Festiwalu jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także promocja polskich utworów, które wykonywać będą zaproszeni, międzynarodowi artyści. Chcemy także poszerzyć wąską grupę zwolenników muzyki kameralnej. Dlatego w tym roku przekonywać będziemy, że moda na muzykę nie przemija – wyjaśnia Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

W sobotę 17 września w Jasnym Pałacu odbył się koncert poświęcony Marii Szymanowskiej - pianistce i kompozytorce podziwianej i szanowanej przez największych ludzi jej epoki: Goethego, Chopina, Mickiewicza, Schumanna, Cherubiniego i cara Aleksandra. Na przełomie XVIII i XIX wieku jedynie mężczyzna mógł być uznanym „maestro” muzycznym, a jednak Maria Szymanowska już wtedy pojawiła się jako pierwsza zawodowa pianistka – kompozytorka i zdobyła sławę w całej Europie.

Podczas koncertu miała wystąpić Elisabeth Zapolska–Chapelle, wybitna polska śpiewaczka od lat mieszkająca we Francji, prezes francuskiego Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej. Niestety uniemożliwiła jej to niedyspozycja głosowa. Elisabeth Zapolska przybliżyła jednak publiczności postać Marii Szymanowskiej. Natomiast Bart van Oort wykonał jej kompozycje na unikatowym instrumencie, jakim jest pianoforte z 1810 roku. Koncert poprowadził Maciej Negrey.

W niedzielę 18 września w hotelu Belvedere wystąpił zespół Guitar4mation w składzie: Martin Wesely – gitara, Martin Schwarz – gitara, Michał Nagy – gitara, Petr Saidl – gitara. Zespół powstał w Wiedniu w roku 1993, koncertował w wielu krajach Europy, nagrywał dla Polskiego Radia (1997) i ORF (1999). W jego repertuarze znajdują się kompozycje różnych gatunków i epok, począwszy od impresjonizmu do muzyki współczesnej, poprzez jazz, muzykę folkową i pop, jednak znaczącą część repertuaru koncertowego stanowią utwory kompozytorów hiszpańskich i latynoamerykańskich. W programie zakopiańskiego koncertu znalazły się m.in. utwory Budzyńskiego, Chopina, Albéniza, Rodrigo, Corea i Metheny’ego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.