PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Rytmy natury" Ewy Fortuny

Poniedziałek, 19 września 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Anna Karpiel-SembereckaIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" trwa. Jedną z imprez towarzyszących tej zakopiańskiej imprezie był wernisaż wystawy Ewy Fortuny "Rytmy Natury", na której artystka zaprezentowała tkaninę, pastele i kolaż. To bardzo nastrojowa, "jesienna" sztuka. Brązowo-żółta kolorystyka prac i częste wykorzystywanie nasion, zasuszonych ziół, kwiatów i traw służą pani Ewie do tworzenia zamglonych krajobrazów.


Tłem tych uroczych dziełek są kawałki naturalnego, grubego płótna, jakie towarzyszyło człowiekowi przez tysiąclecia. Mimo, że artystka żartobliwie wspomniała na otwarciu wystawy, że tytuł musiała „zrobić” pod Festiwal „Muzyka na Szczytach”, żeby w nim „zagrać”, to jest on trafiony i uzasadniony.
Naturalnym rytmem natury jest i umieranie. Kto wie, czy te melancholijne krajobrazy, zasuszone kwiaty, fragmenty pięknych kiedyś roślin nie są opowieścią o schyłku życia, które stopniowo zamienia się w proch.
I na nic gwar pobliskich Krupówek zalanych wrześniowym, cudownym słońcem... jesień to czas usychania. Ale zanim to nastąpi, dobrze jest odwiedzić Dworzec Tatrzański w Zakopanem. Na kolejne koncerty festiwalowe też się wybrać warto.


EWA FORTUNA

Urodziła się w Zakopanem. W 1970 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1973-1990 współpracowała z Zakopiańskim Warsztatami Wzorcowymi. Tworzy tkaniny artystyczne i kolaże, maluje pastele. W swej twórczości posługuje się technikami tradycyjnymi i mieszanymi. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, miała też liczne wystawy indywidualne. Prace zakopiańskiej artystki znajdują się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.

Ewa Fortuna należy Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1999-202 była prezesem oddziału zakopiańskiego. Jest również członkinią Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział Podhalański im. Stanisława Witkiewicza. Odznaczona „Za Zasługi dla Zakopanego”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.