PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Rytmy natury" Ewy Fortuny

Poniedziałek, 19 września 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Anna Karpiel-SembereckaIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" trwa. Jedną z imprez towarzyszących tej zakopiańskiej imprezie był wernisaż wystawy Ewy Fortuny "Rytmy Natury", na której artystka zaprezentowała tkaninę, pastele i kolaż. To bardzo nastrojowa, "jesienna" sztuka. Brązowo-żółta kolorystyka prac i częste wykorzystywanie nasion, zasuszonych ziół, kwiatów i traw służą pani Ewie do tworzenia zamglonych krajobrazów.


Tłem tych uroczych dziełek są kawałki naturalnego, grubego płótna, jakie towarzyszyło człowiekowi przez tysiąclecia. Mimo, że artystka żartobliwie wspomniała na otwarciu wystawy, że tytuł musiała „zrobić” pod Festiwal „Muzyka na Szczytach”, żeby w nim „zagrać”, to jest on trafiony i uzasadniony.
Naturalnym rytmem natury jest i umieranie. Kto wie, czy te melancholijne krajobrazy, zasuszone kwiaty, fragmenty pięknych kiedyś roślin nie są opowieścią o schyłku życia, które stopniowo zamienia się w proch.
I na nic gwar pobliskich Krupówek zalanych wrześniowym, cudownym słońcem... jesień to czas usychania. Ale zanim to nastąpi, dobrze jest odwiedzić Dworzec Tatrzański w Zakopanem. Na kolejne koncerty festiwalowe też się wybrać warto.


EWA FORTUNA

Urodziła się w Zakopanem. W 1970 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1973-1990 współpracowała z Zakopiańskim Warsztatami Wzorcowymi. Tworzy tkaniny artystyczne i kolaże, maluje pastele. W swej twórczości posługuje się technikami tradycyjnymi i mieszanymi. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, miała też liczne wystawy indywidualne. Prace zakopiańskiej artystki znajdują się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.

Ewa Fortuna należy Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1999-202 była prezesem oddziału zakopiańskiego. Jest również członkinią Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział Podhalański im. Stanisława Witkiewicza. Odznaczona „Za Zasługi dla Zakopanego”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Spinka góralska XVISpinka góralska XVIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.