PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Otwarcie wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”

Poniedziałek, 3 października 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycW Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem było w sobotni wieczór tłumnie. Powodem tak dużego zainteresowania było otwarcie Wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Już sam plakat, prosty w formie, ale przyciągający uwagę – jeden z tych, który się będzie pamiętało latami, zapowiadał interesujący wieczór.


Wystawa w zasadzie fotograficzna przedstawia znaczące postaci w historii Zakopanego okresu powojennego, osoby aktywne w latach 1945-2010. Bohaterowie wystawy prezentowani są przez swoje portrety – zdjęcia dużego formatu, krótki życiorys, kilka ciekawych, charakterystycznych zdjęć mniejszego formatu oraz artefakty wiążące się z ich działalnością.
Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik, autorzy wystawy i wydawnictwa "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", mówią o swoim projekcie:
Celem wystawy Zakopiańczycy..., odwołującej się do pamięci, jest przywracanie i wzmacnianie procesu, który stwarza tę kulturę, dzięki któremu można w niej uczestniczyć i być jego częścią. Portrety ludzi, będące śladami ich obecności w pamięci współczesnych służą przywołaniu przeszłości, kontynuowaniu przerwanej narracji. Wystawa nie narzuca żadnej konkretnej interpretacji, niczego nie chce zamykać, czy określać. Widzi swoją realizację w zachęcie do odpominania, ożywianiu wspomnień, ożywiającej obecności pamięci, którą twarze ludzi czynią możliwą.


Autorzy wystawy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa, Piotr Mazik
Projekt plastyczny: Marcin Rząsa, współpraca - Jarosław Hulbój
Projekty druków reklamowych: Magdalena Ciszewska-Rząsa
Komisarz wystawy: Anna Wende-Surmiak

Uwaga! Wystawie towarzyszy wydawnictwo Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości wydane przez Tatrzański Park Narodowy. Książka, która jest dodatkiem do Wystawy uzupełnia ja w sposób istotny. Opatrzona świetnymi komentarzami do poszczególnych postaci przerasta treścią samą wystawę i pozostanie na pewno z nami dłużej.
Publikacje koniecznie trzeba kupić, tak jak warto obejrzeć wystawę w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu. Wystawa czynna do 3 grudnia 2011 roku.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Burmistrza Miasta Zakopane, Biura Promocji Zakopanego, Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Za szczególnie cenny wkład w wystawę organizatorzy dziękują Panu Franciszkowi Spytkowi.

Patronat naukowy: Konteksty – Polska Sztuka Ludowa, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Patronat medialny: Dziennik Polski, Gazeta Wyborcza, Podhalański Serwis Informacyjny "Watra", Radio Kraków, TVP Kraków, Tygodnik Podhalański, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo „Czarne”, Wydawnictwo TATRY, Zakopane-life.com.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.