Zakopane
Kultura
Otwarcie wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”
Autor: Piotr Kyc
W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem było w sobotni wieczór tłumnie. Powodem tak dużego zainteresowania było otwarcie Wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Już sam plakat, prosty w formie, ale przyciągający uwagę – jeden z tych, który się będzie pamiętało latami, zapowiadał interesujący wieczór.
Wystawa w zasadzie fotograficzna przedstawia znaczące postaci w historii Zakopanego okresu powojennego, osoby aktywne w latach 1945-2010. Bohaterowie wystawy prezentowani są przez swoje portrety – zdjęcia dużego formatu, krótki życiorys, kilka ciekawych, charakterystycznych zdjęć mniejszego formatu oraz artefakty wiążące się z ich działalnością.
Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik, autorzy wystawy i wydawnictwa "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", mówią o swoim projekcie:
Celem wystawy Zakopiańczycy..., odwołującej się do pamięci, jest przywracanie i wzmacnianie procesu, który stwarza tę kulturę, dzięki któremu można w niej uczestniczyć i być jego częścią. Portrety ludzi, będące śladami ich obecności w pamięci współczesnych służą przywołaniu przeszłości, kontynuowaniu przerwanej narracji. Wystawa nie narzuca żadnej konkretnej interpretacji, niczego nie chce zamykać, czy określać. Widzi swoją realizację w zachęcie do odpominania, ożywianiu wspomnień, ożywiającej obecności pamięci, którą twarze ludzi czynią możliwą.
Autorzy wystawy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa, Piotr Mazik
Projekt plastyczny: Marcin Rząsa, współpraca - Jarosław Hulbój
Projekty druków reklamowych: Magdalena Ciszewska-Rząsa
Komisarz wystawy: Anna Wende-Surmiak
Uwaga! Wystawie towarzyszy wydawnictwo Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości wydane przez Tatrzański Park Narodowy. Książka, która jest dodatkiem do Wystawy uzupełnia ja w sposób istotny. Opatrzona świetnymi komentarzami do poszczególnych postaci przerasta treścią samą wystawę i pozostanie na pewno z nami dłużej.
Publikacje koniecznie trzeba kupić, tak jak warto obejrzeć wystawę w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu. Wystawa czynna do 3 grudnia 2011 roku.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Burmistrza Miasta Zakopane, Biura Promocji Zakopanego, Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Za szczególnie cenny wkład w wystawę organizatorzy dziękują Panu Franciszkowi Spytkowi.
Patronat naukowy: Konteksty – Polska Sztuka Ludowa, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Patronat medialny: Dziennik Polski, Gazeta Wyborcza, Podhalański Serwis Informacyjny "Watra", Radio Kraków, TVP Kraków, Tygodnik Podhalański, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo „Czarne”, Wydawnictwo TATRY, Zakopane-life.com.
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł
- 100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...35 zł
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł
- Wystawa „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 87
- Historia TOPR-u na zakończenie wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”
- Wystawa "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości"