PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Otwarcie wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”

Poniedziałek, 3 października 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycW Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem było w sobotni wieczór tłumnie. Powodem tak dużego zainteresowania było otwarcie Wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Już sam plakat, prosty w formie, ale przyciągający uwagę – jeden z tych, który się będzie pamiętało latami, zapowiadał interesujący wieczór.


Wystawa w zasadzie fotograficzna przedstawia znaczące postaci w historii Zakopanego okresu powojennego, osoby aktywne w latach 1945-2010. Bohaterowie wystawy prezentowani są przez swoje portrety – zdjęcia dużego formatu, krótki życiorys, kilka ciekawych, charakterystycznych zdjęć mniejszego formatu oraz artefakty wiążące się z ich działalnością.
Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik, autorzy wystawy i wydawnictwa "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", mówią o swoim projekcie:
Celem wystawy Zakopiańczycy..., odwołującej się do pamięci, jest przywracanie i wzmacnianie procesu, który stwarza tę kulturę, dzięki któremu można w niej uczestniczyć i być jego częścią. Portrety ludzi, będące śladami ich obecności w pamięci współczesnych służą przywołaniu przeszłości, kontynuowaniu przerwanej narracji. Wystawa nie narzuca żadnej konkretnej interpretacji, niczego nie chce zamykać, czy określać. Widzi swoją realizację w zachęcie do odpominania, ożywianiu wspomnień, ożywiającej obecności pamięci, którą twarze ludzi czynią możliwą.


Autorzy wystawy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa, Piotr Mazik
Projekt plastyczny: Marcin Rząsa, współpraca - Jarosław Hulbój
Projekty druków reklamowych: Magdalena Ciszewska-Rząsa
Komisarz wystawy: Anna Wende-Surmiak

Uwaga! Wystawie towarzyszy wydawnictwo Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości wydane przez Tatrzański Park Narodowy. Książka, która jest dodatkiem do Wystawy uzupełnia ja w sposób istotny. Opatrzona świetnymi komentarzami do poszczególnych postaci przerasta treścią samą wystawę i pozostanie na pewno z nami dłużej.
Publikacje koniecznie trzeba kupić, tak jak warto obejrzeć wystawę w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu. Wystawa czynna do 3 grudnia 2011 roku.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Burmistrza Miasta Zakopane, Biura Promocji Zakopanego, Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Za szczególnie cenny wkład w wystawę organizatorzy dziękują Panu Franciszkowi Spytkowi.

Patronat naukowy: Konteksty – Polska Sztuka Ludowa, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Patronat medialny: Dziennik Polski, Gazeta Wyborcza, Podhalański Serwis Informacyjny "Watra", Radio Kraków, TVP Kraków, Tygodnik Podhalański, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo „Czarne”, Wydawnictwo TATRY, Zakopane-life.com.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.