PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Opera góralska w Rzymie

Środa, 5 października 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOpera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” wystawiona do tej pory w Zakopanem, Nowym Targu i Ludźmierzu trafi także do Rzymu. Specjalny koncert odbędzie się 3 listopada w teatrze Capranica. Będzie to zarówno prezentacja góralskiej kultury, jak również promocja Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.


- Opera została wystawiona w miejscowościach, w których Jan Paweł II spotykał się z nami i to zamknęło pierwsza część projektu. Teraz w odpowiedzi na zaproszenie ambasador przy Watykanie pani Hanny Suchockiej wystawimy operę w Rzymie w teatrze Capranica. Zwróciliśmy się o wsparcie tej inicjatywy przez Urząd Marszałkowski i otrzymaliśmy na ten cel 100 tys. zł. Logistycznie jest to bardzo duże przedsięwzięcie, ponieważ bierze w nim udział ponad 120 osób. Musimy zabrać także scenografię, nagłośnienie i cały potrzebny sprzęt. Jesteśmy bardzo zmobilizowani i mamy nadzieje, że koncert odbije się szerokim echem zarówno w kraju jak i w Rzymie – wyjaśnia wicestarosta Andrzej Skupień, który jest głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Koncert będzie miał bardzo prestiżowy charakter, zostaną na niego zaproszeni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i hierarchów watykańskich oraz śmietanka towarzyska Rzymu

- Zdajemy sobie sprawę, że na ten koncert nie przyjdą wszyscy, którzy by chcieli. W Rzymie jest bowiem bardzo dużo Polaków. Powstał więc pomysł, by operę pokazać tam po raz drugi 4 lub 5 listopada – dodaje Andrzej Skupień.

Koszty organizacyjne w samym Rzymie, w tym wynajęcie teatru pokryła ambasada. Natomiast wyjazd będzie mógł dojść do skutku dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego, samorządów, sponsorów, a także środków zebranych podczas biletowanych koncertów opery góralskiej. 11 października dwa akty zostaną wystawione w Chorzowie, a 21 października w Zakopanem w kinie Sokół będzie można zobaczyć całość.

Przypomnijmy, że pomysł przygotowania tego widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, a honorowym patronatem objął je ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Inicjatorem przedsięwziecia jest ks. Władysław Marian Zarębczan. Autorem napisanego gwarą libretta jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem znany animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego. Piękną scenografię stworzyła Ewa Dyakowska-Berbeka. Natomiast wykonawcy to śpiewacy i muzycy z całego Podhala, a także ze Spisza i Orawy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.