PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Janosik na szkle malowany. Wystawa Marty Walczak-Stasiowskiej

Poniedziałek, 12 grudnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka69 wieczór w Restauracji „U Wnuka” poświęcony był spotkaniu z Martą Walczak Stasiowską i jej malarstwem na szkle. Pokazany został cykl prac zatytułowany „Janosika imię nigdy nie zaginie”. Artystka przedstawiła w nim swoją wizję legendy o Janosiku, z którą mierzyło się już wielu twórców, pisarzy i reżyserów. W historię tego znanego zbójnika wszystkich przybyłych wprowadziła także dr hab. Barbara Suchoń-Chmiel z Katedry Filologii Słowackiej UJ. Przygrywała kapela Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej.


- Tak się składa, że pierwsza wystawa, jaka odbyła się tutaj w Restauracji "U Wnuka", to była właśnie wystawa Marty Stasiowskiej. Po siedmiu latach jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po odbyciu wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, zagościła ona u nas znowu. Bardzo się cieszę z tego powodu – mówiła organizatorka spotkania Małgorzata Wonuczka Wnuk.

- Starając się o to stypendium miałam pomysł, aby spotykać się z różnymi grupami wiekowymi i dowiedzieć się jak ta bajka o Janosiku w nich funkcjonuje i jakie ma znaczenie. Wszystkim tym spotkaniom towarzyszyły wielkie emocje, zwłaszcza cudownie reagowały dzieci. Natomiast mnie tę bajkę na różne sposoby opowiadał tata i tak przedstawiłam ją w moich obrazkach – wyjaśniała Marta Stasiowska.

Wernisaż był okazją, by także z naukowego punktu widzenia poznać historię Janosika oraz funkcjonowanie tej owianej legendą postaci w tradycji polskiej i słowackiej.
- Janosik jest tym bohaterem, który łączy Polaków i Słowaków, albo też ich dzieli… - rozpoczęła żartobliwie swój wywód dr hab. Barbara Suchoń-Chmiel, przedstawiając koleje losów samego zbójnika oraz legendy o nim, a także polsko-słowackie spory o jego pochodzenie. - W Polsce jest to bohater lokalny, znany z ludowych podań, natomiast dla Słowaków to bohater narodowy. Z całą pewnością jest to postać historyczna. Urodził się on w 1688 roku w Tierchowej - wyjaśniała. Podkreśliła także, że najważniejszym rysem charakteru Janosika było umiłowanie ślebody, co uwypuklają wszystkie przekazy i legendy.

Impreza zrealizowana została w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.