PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Janosik na szkle malowany. Wystawa Marty Walczak-Stasiowskiej

Poniedziałek, 12 grudnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka69 wieczór w Restauracji „U Wnuka” poświęcony był spotkaniu z Martą Walczak Stasiowską i jej malarstwem na szkle. Pokazany został cykl prac zatytułowany „Janosika imię nigdy nie zaginie”. Artystka przedstawiła w nim swoją wizję legendy o Janosiku, z którą mierzyło się już wielu twórców, pisarzy i reżyserów. W historię tego znanego zbójnika wszystkich przybyłych wprowadziła także dr hab. Barbara Suchoń-Chmiel z Katedry Filologii Słowackiej UJ. Przygrywała kapela Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej.


- Tak się składa, że pierwsza wystawa, jaka odbyła się tutaj w Restauracji "U Wnuka", to była właśnie wystawa Marty Stasiowskiej. Po siedmiu latach jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po odbyciu wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, zagościła ona u nas znowu. Bardzo się cieszę z tego powodu – mówiła organizatorka spotkania Małgorzata Wonuczka Wnuk.

- Starając się o to stypendium miałam pomysł, aby spotykać się z różnymi grupami wiekowymi i dowiedzieć się jak ta bajka o Janosiku w nich funkcjonuje i jakie ma znaczenie. Wszystkim tym spotkaniom towarzyszyły wielkie emocje, zwłaszcza cudownie reagowały dzieci. Natomiast mnie tę bajkę na różne sposoby opowiadał tata i tak przedstawiłam ją w moich obrazkach – wyjaśniała Marta Stasiowska.

Wernisaż był okazją, by także z naukowego punktu widzenia poznać historię Janosika oraz funkcjonowanie tej owianej legendą postaci w tradycji polskiej i słowackiej.
- Janosik jest tym bohaterem, który łączy Polaków i Słowaków, albo też ich dzieli… - rozpoczęła żartobliwie swój wywód dr hab. Barbara Suchoń-Chmiel, przedstawiając koleje losów samego zbójnika oraz legendy o nim, a także polsko-słowackie spory o jego pochodzenie. - W Polsce jest to bohater lokalny, znany z ludowych podań, natomiast dla Słowaków to bohater narodowy. Z całą pewnością jest to postać historyczna. Urodził się on w 1688 roku w Tierchowej - wyjaśniała. Podkreśliła także, że najważniejszym rysem charakteru Janosika było umiłowanie ślebody, co uwypuklają wszystkie przekazy i legendy.

Impreza zrealizowana została w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.