PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Halny zawiał w Sokole...

Poniedziałek, 19 grudnia 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Anna Karpiel-SembereckaW zakopiańskim kinie Sokół odbył się pokaz filmu dokumentalnego Jakuba Brzoski. Jak na produkcję amatorską, niskobudżetową, realizowaną przez sześć lat, film jest aktualny, ciekawy i wart uwagi. Rzecz jest o zjawisku pogodowym, które pięknie wygląda – zwłaszcza z daleka – a w gruncie rzeczy dla mieszkańców Podhala związane jest z różnymi przykrościami, tak przed nadejściem, jaki i w jego trakcie.


Halny od zawsze interesował twórców, spędzał sen z powiek osobom o słabym sercu, a samobójcom wiał zawsze po raz ostatni. Ten gwałtowny wiatr nadal fascynuje i można przypuszczać, że nie jest to ostatnie o nim dzieło.

Po projekcji Maciej Krupa poprowadził spotkanie zaproszonych gości z reżyserem, ekipą filmową i aktorami.


Film pt. „Halny” jest dokumentem ukazującym wiatr halny nie tylko jako zjawisko przyrodnicze i meteorologiczne, ale przede wszystkim jako element „krajobrazu społecznego”. W filmie, swoimi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z wiatrem halnym, dzielą się mieszkańcy Zakopanego i Podtatrza. Występują m.in.: Kazimierz Gąsienica-Byrcyn, pilot TOPR Henryk Florkowski, Michał Jagiełło, Anna Król, Apoloniusz Rajwa, dr Paweł Skawiński, Rysiu Stanuch, dr Marek Szpot, Krzysztof Trebunia-Tutka, Władysław Trebunia-Tutka. Epizodyczną rolę gra sam autor. Śpiewają: Kasia Stanuch, Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Władysław Trebunia-Tutka. Na instrumentach grają: Krzysztof Trebunia-Tutka i Władysław Trebunia-Tutka. Tancerzami w filmie są: Paweł Mądry, Andrzej Stopka, Paweł Stopka, Adam Tracz. Lektorem w filmie jest Jacek Zięba Jasiński czytający fragmenty „Na Przełęczy” Stanisława Witkiewicza. W filmie wykorzystano także fragmenty utworów: klankeebeld- freesound.org. Zdjęcia w filmie są autorstwa: Jakuba Brzosko, Wojciecha Pochrzęsta oraz Tomasza Skowrońskiego. Montażu i udźwiękowienia filmu dokonał Tomasz Skowroński.

Autor filmu gorąco dziękuję Muzeum Tatrzańskiemu, Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu oraz Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia autorstwa Apoloniusza Rajwy oraz reprodukcje i zdjęcia ze zbiorów TOPR oraz Muzeum Tatrzańskiego.

Film ten, niebędący komercyjną produkcją, powstawał 6 lat - od zamysłu i projektu po ostateczną realizację. Reżyser filmu zafascynowany zjawiskiem wiatru halnego, postanowił udokumentować m.in. świadków historycznych wydarzeń, którzy pamiętają m.in. „halny stulecia” jaki wiał w 1968 roku. Wg zamysłu reżysera, wiatr halny w tym filmie jest ukazany jako złożony przyczynowo-skutkowy proces, który niezwykle mocno ingeruję w życie mieszkańców Zakopanego od wieków.

Zakopiańską premierę wsparli: Biuro Promocji Zakopanego, Dworzec Tatrzański, „Future Tech” Marcin Słodyczka, kino „Sokół”, program TVP Kraków „Pod Tatrami”, Serwis Informacyjny WATRA, Tygodnik Podhalański, Wydział Kultury Urzędu Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.