PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

III Memoriał Artystyczny Jana Fudali w Zakopanem

Środa, 21 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

III Memoriał Artystyczny Jana Fudali w ZakopanemIII Memoriał Artystyczny wybitnego góralskiego artysty, Jana Fudali odbył się w piątek i w sobotę w Zakopanem. Wydarzenie jest upamiętnieniem tego twórcy poprzez prezentację dziedzin sztuki szczególnie przez niego preferowanych.


- Osoba, która potrafiła wyrazić swój świat za pomocą pędzla, rzeźbiarskiego dłuta, a także pióra - poprzez poezję, i w końcu całym sobą, poprzez ekspresyjne wykonania tańca góralskiego i biegi narciarskie, w których był mistrzem – to cały Fudala. Wszystkie dyscypliny ulubione przez niego, zarówno te artystyczne, jaki i sportowe w pełni oddawały jego sylwetkę – powiedział otwierając Memoriał, Szymon Bafia prowadzący imprezę.

Swoją obecnością imprezę uświetniła wdowa po artyście, Lubomira Noeva – Fudala, oraz jego córka, Katarzyna Fudala – Tęcza. Memoriał otworzył występ Dziecięcego Góralskiego Zespołu „Zornica”. Zespół ten, działający przy zakopiańskiej „Jutrzence”, Jan Fudala założył wraz z Władysławem Trebunią-Tutką w 1988 roku.

W pierwszym dniu imprezy, góralska młodzież rywalizowała w konkursie tańca góralskiego, w wykonywaniu którego Fudala był niekwestionowanym mistrzem. Komisja artystyczna w składzie: Zofia Chyc – Magdzin – regionalista, znawczyni góralskiej obrzędowości, Marcin Zubek – prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, Piotr Sieczka - znawca kultury góralskiej, regionalista, oceniła popisy par tanecznych i wybrała najlepszy z nich.

Pierwsze miejsce otrzymali Maria Toczek i Daniel Strama, drugą nagrodę przyznano Sylwii Puchale i Jakubowi Klusiowi, trzecie miejsce przypadło ex equo dwóm parom: Iwonie Majerczyk z Romanem Obrochtą i Mateuszowi Galicy z Patrycją Gał.

Rada pedagogiczna TCKiS „Jutrzenka” postanowiła przyznać Grand Prix III Memoriału Jana Fudali nagrodę „Złotego Jaśka” młodej osobie, który w sposób szczególny przyczynił się do rozsławienia placówki artystycznej, oraz miasta Zakopanego, biorąc czynny udział w wielu konkursach w Polsce i zdobywając na nich czołowe nagrody. Nagrodę tą przyznano Jakubowi Klusiowi z Dziecięcego Góralskiego Zespołu „Zornica”.

W sobotę w ramach Memoriału, odbył się wernisaż prac pedagogów „Jutrzenki” w galerii ArtPark. Fudala był również pedagogiem zakopiańskiej „Jutrzenki” od lat 80-tych.

Na wystawie znalazły się m.in. prace rzeźbiarskie wykonane w drewnie i metalu, fotografia, grafika, rysunek, tkanina artystyczna i lutnictwo. Ciekawostką wystawy są dwie „złote płyty” przyznane zespołowi Trebunie-Tutki. Lider zespołu, Krzysztof w zakopiańskiej „Jutrzence” uczy dzieci i młodzież muzyki góralskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.

W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, założył grupę poetycką "Juhasi" piszącą wyłącznie gwarą góralską.

Fudala zagrał w kilku filmach, m.in. "Legenda Tatr", "Ród Gąsieniców", "Nuty moje nuty". Jest także autorem kilku tomików poetyckich i satyrycznych m.in. "Śrybelny miesiącku", "Wiersze gorczańskie", "Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala", oraz "Nieszczęśnicy - zbójecki humor". Wydał także książki: "Gawędziołki o Profesorze Tischnerze" oraz "Kto się cieszy, ten nie grzeszy".

Fudala namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Aniołek średni VAniołek średni VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.