PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Spektakl "Mateyko"

Czwartek, 2 lutego 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 stycznia w zakopiańskim kinie Giewont został zaprezentowany spektakl "Mateyko". Przygotował go działający przy placówce resocjalizacyjnej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zespół ARTCREW oraz uczennice i absolwentki Gimnazjum w Trzebieży, według scenariusza i w reżyserii Konrada Pachciarka. Sceny taneczne wykonali młodzi artyści z Litwy i Łotwy.


Spektakl opowiada o niedocenianych i pozbawionych perspektyw młodych ludziach, którzy nie tylko posiadają niezwykłe, niezauważane przez innych talenty, ale jeszcze potrafią wspólnie sobie radzić w obliczu trudnych doświadczeń. Ekipa mieszkańców blokowiska, których pasją jest graffiti, spotyka się od lat przy osiedlowej ławce. To tu rodzą się pomysły i plany na najbardziej odjechane wrzuty. Najzdolniejszy z nich, Mateyko, nie pojawia się od dwóch miesięcy na spotkaniach i akcjach. Przyjaciele zastanawiają się, co się stało z Mateyką i chcą mu pomóc.

- Możesz nie mieć nic, mieszkać na zwyklej szarej ulicy i do nikąd nie zmierzać. Możesz mówić językiem, którego prawie nikt nie rozumie, wszędzie być tylko przez chwilę, wymykać się pamięci ludzi. Możesz zostać pominięty lub potępiony, ale jest siła, która każe ci żyć, jest krzyk, który odbijają echem ściany miast. On będzie brzmiał, dla niego podejmiesz każde ryzyko. Nawet jeśli cały świat tego nie chce, nie pozwolisz Mateyce zamilknąć – tak brzmi przesłanie spektaklu.

Premiera odbyła się 28 maja 2011 r. podczas XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych MOW „Kowadło 2011” w Kuźni Raciborskiej, gdzie „Mateyko” zdobył główną nagrodę w kategorii form teatralnych. Spektakl był również prezentowany poza konkursem na V SOFFT 2011 w Szczecinie, a także pokazywany z powodzeniem m.in. w Zaleskich (w międzynarodowej obsadzie  –  taniec przygotowali młodzi artyści z Litwy i Łotwy) i w Trzebieży. W spektaklu wykorzystywane są multimedialne wizualizacje oraz muzyka grana na żywo przez zespół.

Na spektakl zaproszone zostały różne grupy młodzieży spędzające w Zakopanem ferie, a także grupa teatralna „Melpomeny” z Gimnazjum nr 1 w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    40 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.