PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Czwartek, 9 lutego 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW maju Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z partnerami organizuje III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który wzorem ubiegłego roku będzie stanowił eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.


Oprócz eliminacji oraz nagród rzeczowych w postaci strojów góralskich, płyt CD i DVD o tematyce regionalnej, rekwizytów scenicznych itp., zespoły będą rywalizowały o zaszczytne trofea: statuetki ZŁOTE, SREBRNE I BRĄZOWE KIERPCE.

Pomysłodawcą „Małego Festiwalu” jest kierownik Dziecięcego Góralskiego Zespołu ZORNICA działającego przy TCKiS Jutrzenka, Szymon Bafia.

- Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych, ma motywować liczne dziecięce zespoły góralskie do tworzenia programów, nie tylko stricte tanecznych, ale i bardziej ambitnych, pokazujących naszą tradycję. Tym samym dzieci będą miały okazję do poznania obrzędów i zwyczajów swoich przodków, które giną na naszych oczach lub całkowicie zniknęły z krajobrazu Podhala oraz prezentowania ich na scenie – powiedział Bafia.

- Na całym Podhalu istnieje blisko 60 zespołów góralskich. Chcemy, aby ich dokonania były widoczne i doceniane – dodał.

Regionalne imprezy ciszą się u nas sporym zainteresowaniem zarówno ze strony widzów a tym bardziej ze strony naszych licznych zespołów góralskich. Takich imprez kierowanych do dziecięcych zespołach regionalnych jest niestety na naszym terenie zbyt mało, szczególnie jeżeli chodzi o samo miasto Zakopane.

W imprezie mogą wziąć udział chętne zespoły z całego Podhala, które przygotują program widowiskowo – taneczny pokazujący dawne dziecięce gry i zabawy a także opowiadający o dawnych góralskich obyczajach czy obrzędach.

Impreza poprzedzona uroczystym korowodem przez Krupówki, odbędzie się 5 i 6 maja. Zespoły będą prezentowały przygotowane występy na scenie plenerowej pod Gubałówką.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz wzór karty zgłoszeń jest dostępny na stronie internetowej www.z-ne.com.pl w zakładce ZORNICA NA FACEBOOKU.

W sprawach organizacyjnych można kontaktować się mailowo lub telefonicznie z Szymonem Bafią tel. 695-360-551 email: szymekbafia@poczta.onet.pl

Organizatorami TATRZAŃSKIEGO FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury.


 

III TATRZAŃSKI FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH

o „Złote Kierpce”

Zakopane, 5-6 maja 2012

Eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju

 

R e g u l a m i n

 

CELE PRZEGLĄDU

- kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej

- zainteresowanie i zapoznanie dzieci i młodzieży z ich rodzimą kulturą

- stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości prezentacji swoich dokonań i konfrontacji z innymi zespołami

 

ZASADY OGÓLNE

1. Festiwal ma charakter konkursu

2. Udział w prezentacjach biorą dziecięce zespoły regionalne z terenu Skalnego Podhala w wieku 6-14 lat (wyjątkowo w zespołach mogą wystąpić osoby dorosłe grające w widowisku role osób starszych).

3. Zespoły powinny przygotować 20-25 minutowy program, z określonym tytułem, opartym na folklorze dziecięcym, głównie gry i zabawy

4. W przeglądzie nie mogą być wystawiane sztuki regionalne oraz widowiska oparte na utworach dramatycznych.

5. Śpiew, muzyka i taniec muszą wynikać z treści i tytułu widowiska. Scenki obyczajowe, gry i zabawy nie mogą przekraczać czasowo 1/3 całości programu.

6. Zespoły winne przygotować inny scenariusz, niż prezentowały w roku ubiegłym na festiwalach w Zakopanem i Rabce-Zdroju.

7. Zespoły występują przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Wyklucza się stosowanie playbacków i półplaybacków.
8. Wszelkie sprawy nieujęte w poniższym regulaminie rozstrzyga organizator.

9. Przegląd odbędzie się na scenie plenerowej na Placu pod Gubałówką w Zakopanem. W przypadku zmiany miejsca imprezy, kierownicy zgłoszonych zespołów zostaną o tym fakcie poinformowani.

10. Imprezę poprzedzi korowód zespołów, który przejdzie spod budynku „Jutrzenka”, przez Krupówki na Plac pod Gubałówką. Spotkanie zespołów nastąpi o godz. 10.00 pod „Jutrzenką” w Parku Miejskim, ul. Grunwaldzka 3.

OCENA ZESPOŁÓW

1. Oceny zespołów dokona powołana przez organizatorów Komisja Artystyczna według następujących kryteriów:

* dobór tematu widowiska oraz tańców dostosowanych do wieku i możliwości dzieci

* wydobycie cech charakterystycznych dla góralskiego folkloru

* śpiew góralski

* muzyka, skład kapeli i sposób muzykowania

* właściwy strój, ubiór, rekwizyty, uczesanie – dostosowane do tematu

* gwara

* ogólne wrażenie artystyczne

 2. Komisja dokona wyboru najlepszych zespołów na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

3. Po zakończeniu przeglądu odbędą się konsultacje jurorów z kierownikami zespołów.

 

NAGRODY

1. Głównym trofeum będą statuetki: złote, srebrne i brązowe kierpce.

2. Wszystkie grupy otrzymają dyplomy uczestnictwa.

3. Ponadto Komisja Artystyczna przyzna nagrody rzeczowe dla zespołów w postaci strojów góralskich: kierpcy, korali, materiałów na spódnice, kapeluszy, piórek, rekwizytów scenicznych itp.

 

 UWAGI ORGANIZACYJNE

1. Karty zgłoszenia należy przesłać lub dostarczyć osobiście do dnia 16 kwietnia 2011 roku na adres organizatora:

TCKiS Jutrzenka

ul. Grunwaldzka 3

34-500 Zakopane,

bądź drogą mailową na adres:

szymekbafia@poczta.onet.pl

pytania: Szymon Bafia tel. +48 695 360 551

2. Zespoły przyjeżdżają na koszt własny.

3. Członkowie zespołów na czas przejazdu i pobytu na przeglądzie winni być ubezpieczeni.

4. Wszyscy uczestnicy na miejscu otrzymają poczęstunek.

5. Organizatorzy zapewniają zadaszoną scenę z odpowiednim nagłośnieniem.

6. Organizatorem Festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem, przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKOŁ i Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury.

 

KLAUZULA DOTYCZĄCA AUTORSKICH PRAW MAJĄTKOWYCH, WIZERUNKU I DANYCH OSOBOWYCH

1. Uczestnicy przenoszą nieodpłatnie na TCKiS JUTRZENKA w Zakopanem oraz MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu swoje autorskie prawa majątkowe do artystycznych wykonań zaprezentowanych podczas festiwalu, w celu wykorzystania ich przez TCKiS JUTRZENKA oraz MCK SOKÓŁ w sposób nieograniczony terytorialnie i czasowo na następujących polach eksploatacji: a) utrwalenia (zapisu) we wszelkich możliwych formach jak fotografia, audio, video, b) zwielokrotnienia na wszelkich nośnikach dźwięku i obrazu, c) wprowadzenia do obrotu, d) wprowadzenia do pamięci komputera oraz sieci Internet, e) publicznego odtwarzania, wyświetlania, f) najmu i dzierżawy, g) nadawania bezprzewodowego, przewodowego, satelitarnego oraz reemisji i retransmisji.

2. Uczestnicy festiwalu udzielają także zezwolenia na rozpowszechnianie swojego wizerunku utrwalonego za pomocą wszelkich technik fotograficznych i nagraniowych w związku z udziałem w festiwalu.

3. Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez TCKiS JUTRZENKA w Zakopanem potrzeby organizacji festiwalu oraz zgodnie z celami statutowymi organizatora festiwalu (w tym na umieszczenie ich na stronie internetowej TCKiS JUTRZENKA).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.