PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Zapraszamy do Galerii obrazów Władysława Jarockiego

Niedziela, 1 kwietnia 2012 r.
Autor: Małgorzata Karpiel

Zapraszamy do Galerii obrazów Władysława JarockiegoPierwszego kwietnia jak co roku, na okres paru miesięcy (kwiecień-październik) zostaje otwarta Galeria obrazów Władysława Jarockiego mieszcząca się przy Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. W Galerii można zobaczyć, między innymi autoportret malarza, studium do portretu dudziarza Jakuba Mroza, obrazy marynistyczne, pejzaże tatrzańskie. Nie zabraknie również obrazów malowanych na Huculszczyźnie.


Wystawa powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Przygotowali ją studenci Wydziału Malarstwa przebywający na plenerze, w sąsiadującym z Galerią Domu Plenerowym. Opiekę dydaktyczną sprawowali prof. Zbigniew Sprycha i dr Artur Kapturski.

Prace Jarockiego znajdują się w prywatnych kolekcjach i muzeach na całym świecie. Muzeum Jana Kasprowicza szczyci się posiadaniem największej ilości prac artysty, dzięki darowiźnie jego żony, córki poety, Anny Kasprowicz Jarockiej.

Galeria działa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Zakopanego. Będzie czynna od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.


Władysław Jarocki (1879 -1965) urodził się na Wołyniu. Ukończył Politechnikę Lwowską na wydziale architektury, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego oraz w latach 1906–1907 w Académie Julian w Paryżu. W r. 1920 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, wiedeńskiej Secesji oraz Société National des Beaux-Arts w Paryżu. Angażował się w pracę społeczną i pedagogiczną. Przez dziesięć lat był redaktorem czasopisma „Sztuki Piękne”.

Rozpoznawalną część jego twórczości stanowią obrazy powstałe w czasie pobytów w Karpatach Wschodnich na Huculszczyźnie. Artysta z niezwykłą precyzją przenosił swoje fascynacje typami i zwyczajami huculskimi na płótno. Malował również obrazy związane z Tatrami, a w okresie międzywojennym także obrazy marynistyczne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.