PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Tatrzańska Akademia Kulinarna rozpoczęła działalność

Środa, 4 kwietnia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

Tatrzańska Akademia Kulinarna rozpoczęła działalność29 marca w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Promocji, Rozwoju i Kultury ruszyła Tatrzańska Akademia Kulinarna. Dwudniowe sympozjum poswięcone było jagnięcinie, a jego temat brzmiał: „Jagnięcina – Tak! To jest naski smak”. Wzieli w nim udział naukowcy, restauratorzy, kucharze, samorządowcy i smakosze. Honorowy patronat nad sympozjum objęli: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, wicemarszałek województwa małopolskiego oraz członek Francuskiej Akademii Kulinarnej Philippe Campagno.


Pierwszego dnia do południa wystąpienia na temat kuchni polskiej, jagnięciny, przepisów sanitarnych w gastronomii, produktów regionalnych zaprezentowali: prof. Stanisław Wajda, mgr Jadwiga Spiel, lek. weterynarii Lech Pankiewicz, dr inż Magdalena Wajda, mgr Krzysztof Król-Łęgowski.

Natomiast po południu w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. hr. Wł. Zamoyskiego pokazy kulinarne przygotowali: Rafał Dorociuk wspólnie z Kazimierą Staszek i Małgorzatą Łabuz, które reprezentowały restaurację „Zbójnicówka” z Bukowiny Tatrzańskiej. Drugi pokaz przygotował szef kuchni hotelu „Crocus” – Sebastian Krauzowicz.

Drugiego dnia prelekcje dotyczyły historii pasterstwa na Podhalu, produktów regionalnych i tradycyjnych w Małopolsce, stanu gastronomii na Podhalu. Wystąpili kolejno: mgr Adam Kitkowski, mgr inż. Joanna Jakubowska-Łazęcka, mgr Rafał Dorociuk.

W szkole „popisy” kulinarne z jagnięciny przygotowali – szef kuchni hotelu „Grand Nosalowy Dwór” Armando Selimaj oraz szef kuchni i technolog restauracji „Kmicic”, „Gazdowo Kuźnia”, „Po Zbóju”.

Zarówno uczniowie szkoły, jak i restauratorzy z Zakopanego i Podhala, mogli podziwiać wysokiej klasy specjalistów, którzy przyrządzali potrawy z jagnięciny podhalańskiej, a także degustować przygotowane dania z tego mięsa z rożnymi dodatkami.

Następne spotkanie na temat sztuki kulinarnej przewidziane jest latem w czasie Międzynarodowych Targów Produktów Regionalnych i w listopadzie przed sezonem zimowym.

Organizatorami sympozjum byli: TARPiK, Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. hr. Wł. Zamoyskiego w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.