PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Historia TOPR-u na zakończenie wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”

Piątek, 6 kwietnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWraz z końcem marca zakończyła się wystawa „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” prezentowana w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu od października 2011r. Tej wyjątkowej ekspozycji towarzyszyły liczne wydarzenia, a także konferencja naukowa. Ostatnim akcentem było spotkanie zatytułowane "TOPR – wczoraj, dziś, jutro". Początki historii TOPR-u przybliżyła prezentacja Wojciecha Szatkowskiego, były także wspomnienia ratowników o kolejnych latach działalności tej organizacji, a na zakończenie fragmenty mało znanych archiwalnych materiałów filmowych. Spotkanie poprowadził Maciej Krupa.


Zakończenie wystawy było także podsumowaniem, którego dokonali jej twórcy: Maciej Krupa i Kuba Szpilka i Piotr Mazik.

- Ta wystawa była bardzo potrzebna. Jest w nas bowiem potrzeba myśli o ludziach, którzy odeszli, a którzy tworzyli historie tego miasta. To dzieło powinno być z pewnością kontynuowane, gdyż nie jest ono zamknięte i przed nami kolejnejego rozdziały – mówił Maciej Krupa, zaznaczając, że wystawa nie kończy się też definitywnie, bo trwają rozmowy dotyczące jej prezentacji w Krakowie, a także w innych miejscach.

Wśród 50 nazwisk osób zaprezentowanych na wystawie, aż kilkanaście związanych jest z TOPR-em, dlatego też jedno ze spotkań zostało poświęcone tej właśnie organizacji.

- Zakopiańczycy, którzy szukają swojej tożsamości, chcą być refleksyjni, muszą się odnieść do tego, że istnieje w tym miejscu Pogotowie. To jedna z najważniejszych instytucji formo- i mito-twórczych. Dzięki niemu Zakopane jest postrzegane inaczej, niż wiele innych miejsc na mapie Polski. Ten mit jest fundamentalny – jeszcze dobitniej argumentował podjęcie tego tematu Kuba Szpilka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.