PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Piotr Kwit. Malarstwo i rzeźba

Sobota, 14 kwietnia 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

fot. Anna Karpiel-SembereckaMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem serdecznie zaprasza na wystawę Piotra Kwita (1929–2002) – malarza i rzeźbiarza z Zalesia koło Limanowej. Malował on pejzaże z Gorców i Beskidu Wyspowego, ale też obrazy o tematyce sakralnej. W rzeźbie przedstawiał najczęściej ptaki, ponadto świętych, znane postaci historyczne, kompozytorów muzyki klasycznej. Na wystawie obejrzeć można prace artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – obrazy olejne malowane na płycie pilśniowej oraz rzeźby z lat 1972–1997.


Piotr Kwit przez wiele lat pracował jako organista, najpierw w kościele w Kamienicy, później w Zalesiu. Był typem samotnika. Kochał przyrodę, a nade wszystko ptaki, które dokarmiał przez całe swoje życie. Interesował się muzyką klasyczną. Otaczający go świat przyrody był inspiracją dla jego prac malarskich i rzeźbiarskich. Malował od 1958 roku obrazy olejne na desce, płycie pilśniowej, płótnie, sklejce i tekturze, wykonywał także gwasze.

Przedstawiał w nich krajobraz Gorców i Beskidu Wyspowego, przede wszystkim rodzinnej wsi Zalesie.

Oprócz pejzaży malował ptaki, kwiaty i obrazy o tematyce sakralnej. Rzeźbą zainteresował się w połowie lat sześćdziesiątych. Rzeźbił w drewnie ptaki, świętych, znane postaci historyczne oraz kompozytorów muzyki klasycznej. Był autorem projektów, na  podstawie których wyhaftowano ornaty dla parafii w Kamienicy. Wykonał szopkę do zalesiańskiego kościoła parafialnego, którą można oglądać corocznie od świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego. Robił dla siebie proste instrumenty muzyczne.

Piotr Kwit był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1972 roku brał udział w  Konkursach Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Uczestniczył również w Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej Województwa Nowosądeckiego oraz Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Część jego prac, mimo że niechętnie rozstawał się z nimi, została zakupiona do zbiorów kilku polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych.

Sztuka była dla Piotra Kwita treścią życia. Malował i rzeźbił z potrzeby serca, intuicyjnie, wyrażając

w swych pracach zachwyt pięknem świata. Jego obrazy i rzeźby cechuje niezwykła szczerość i własna niepowtarzalna interpretacja otaczającej artystę rzeczywistości.

Piotr Kwit. Malarstwo i rzeźba
14 kwietnia – 10 czerwca 2012 

Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
czynna: środa – sobota 11.00-18.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Spinka góralska XVISpinka góralska XVIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.