PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Punkt widzenia. Fotografia przyrodnicza Andrzeja Gibały

Środa, 2 maja 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza miesczącym się w willa Koliba przy ul. Kościeliskiej 18 można ogladać wystawę będącą plonem przyrodniczych wypraw zakopiańczyka Andrzeja Gibały, z wykształcenia inżyniera leśnictwa, którego pasją jest botanika i fotografia. Na ekspozycji zaprezentowano 30 zdjęć wybranych z bogatego archiwum autora. Fotografie rzadkich i mniej znanych roślin Tatr i Podtatrza - w ujęciu makro - pokazują nie tylko piękno przyrody, ale też różnorodność i przedziwne kształty maleńkich form, których nie dostrzegamy „gołym okiem”.


Rozwój fotografii cyfrowej i dostępność programów do obróbki zdjęć upowszechniły hobby, które dawniej było w zasięgu nielicznych zapaleńców. Andrzej Gibała każdą wolną chwile poświęca „botanizowaniu” i  „polowaniu” z aparatem na rzadkie gatunki nie tylko w Tatrach, ale również w innych górach Europy. Autor zgromadził już pokaźną liczbę zdjęć, górskiej flory, która jest tematem naszej wystawy, a także górskiej fauny i krajobrazów. Na jego stronie internetowej www.natura-2000.eu możemy obejrzeć portrety ponad pięciuset gatunków roślin oraz relacje z przyrodniczych wycieczek.

Andrzej Gibała pisze, że jego celem jest ...przedstawienie piękna mikroświata roślin szerszemu gronu odbiorców. Czasami nieświadomie można rozdeptać coś małego i z pozoru brzydkiego. W dużym powiększeniu okazuje się jednak, że nieatrakcyjna roślina posiada różnorodne drobne detale i zaskakujące formy. Jeśli interesujący gatunek rośliny zostanie napotkany przy złych warunkach pogodowych, to wtedy jakość zdjęcia jest niższa. Ważne jest jednak dla mnie to, że roślina została sfotografowana w swoim środowisku. 

Przyroda jest wyjątkowo wdzięcznym tematem do fotografowania, a makrofotografia dostarcza nam całkiem nowych wrażeń. Często coś, co wydawało się dobrze znane, ukazuje się w nowej odsłonie efektownych ujęć, czy też abstrakcji. Dzięki obiektywowi aparatu, zmieniając punkt widzenia, możemy dojrzeć „niewidzialne” cuda natury. Mamy nadzieję, ze nasza wystawa stanie się inspiracją do odkrywania fascynującego świata roślin, a także, dzięki „bliskim spotkaniom” - do nowego spojrzenia na przyrodę.

Grażyna Cisło


PUNKT WIDZENIA.
FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA ANDRZEJA GIBAŁY 

19 kwietnia – 1 lipca 2012 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska18
czynne: środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00 

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.