PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

The Bennie Maupin Quintet na zakończenie Wiosny Jazzowej

Środa, 2 maja 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaDzisiaj kończy się Wiosna Jazzowa Zakopane 2012. Zwieńczy ją specjalny wieczór z udziałem saksofonisty Bennie Maupin’a - ucznia Coltrane'a, znanego ze współpracy z Milesem Davisem i Herbie’m Hancockiem. Muzyk wystąpi z podhalańską wokalistką Hanką Rybką oraz Michałem Tokajem (fortepian), Michałem Barańskim (kontrabas) oraz Łukaszem Żyta (perkusja). W 2007 roku Bennie Maupin zaprosił ich do współpracy, której efektem jest płyta "Early Reflections” wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim i polskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan.


- Bennie Maupin jest esencją jazzu, esencją tego wszystkiego, co powoduje, że tą muzyką się zachwycamy. To jeden z tych muzyków, którzy są latarnia morską dla jazzu, promieniującą nad całym światem. Jego koncert będzie pięknym zwieńczeniem festiwalu – mówił podczas konferencji prasowej Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

- Cieszę się, że przebywam w Zakopanem. Muzyka góralska jest dla mnie inspiracją. Jest żywa, pochodzi prosto z serca. Mimo, że nie rozumiem słów, to jednak bardzo do mnie przemawia. Na płycie "Early Reflections” starałem się czerpać z tych doświadczeń – wyjaśniał sam Bennie Maupin. Muzyk podkreślał, że współpraca z polskimi artystami to dobry wybór. - Mam duże szczęście, że wybrałem Polskę i polskich artystów. W Zakopanem spotkałem Hanię, która jest oryginalna i perfekcyjna.

- Po cichu zawsze marzyłam, żeby zaśpiewać choć kilka jazzowych taktów i te marzenia się spełniają. Nie przypuszczałam jednak, że stanie się to u boku tak znakomitych muzyków. Dla mnie każde spotkanie i każdy koncert jest ogromnym przeżyciem i ogromną lekcją, ale jest to także wielka satysfakcja. Dzięki temu otworzyłam się na inną muzykę – mówiła o swojej współpracy z Bennie Maupin’em Hania Rybka.

Muzycy opowiadali także o ostatniej międzynarodowej trasie koncertowej "The Bennie Maupin Quintet", podczas której odwiedzili Mediolan, Ferrarę, Weronę, Genewę i Paryż. Dziś muzyków będzie można posłuchać o godz. 19.00 w zakopiańskim Hotelu Belvedere.


 

THE BENNIE MAUPIN QUINTET

2012

BENNIE MAUPIN

MAESTRO

Pierwszy raz zawitał do Polski w latach sześćdziesiątych z „Headhunters” na Jazz Jamboree i od tej pory jest tu stałym gościem. Z Jarosławem Śmietaną nagrał przebojową „The History of Polish Jazz”, a jego kompozycja “Message to Prez” znalazła się na płycie Śmietany pt. „The Autumn Suite”. W marcu 2006r. Bennie Maupin otworzył nowe miejsce na polskiej mapie muzycznej: Klub Jazzowy 'a love supreme' w Zakopanem, debiutując tym samym z polskimi muzykami i The Bennie Maupin Quartet. 

Bennie  Maupin  to  legenda jazzu. Uczeń Coltrane'a, współtwórca takich kamieni milowych jazzu Milesa Davisa jak Bitches Brew, Jack Johnson i On theCorner.

Członek legendarnych Headhunters (album Headhunters to jedyna platynowa płyta jazzowa) i Herbiego Hancocka, czyli początku elektronicznej rewolucji w jazzie i nie tylko BENNIE MAUPIN.

Saksofonista amerykańskiego pochodzenia. Zaczął grać na saksofonie w szkole średniej, potem studiował w Institute for Music Art w rodzinnym mieście. W 1963 r. przeniósł się do Nowego Jorku, zarabiając na życie wykonywaniem muzyki komercyjnej. Grał też już wówczas z saksofonistami jazzowymi, np. Marionem Brownem i Pharoahem Sandersem.

W 1966r. grał z Royem Haynesem, a w 1968 r. dołączył do kwintetu Horace'a Silvera.

W 1969 r. Jack DeJohnette przedstawił Maupina Milesowi Davisowi, który uczynił z jego improwizacji na klarnecie basowym integralną część legendarnego albumu "Bitches Brew".

Taka rekomendacja pozwoliła saksofoniscie grać z pianistami: Chickiem Coreą i Andrew Hillem.

BENNIE MAUPIN w 1970 r. dołączył do sekstetu Herbiego Hancocka. Maupin wziął udział w nagraniu płyty "Headhunters", która wywarła ogromny wpływ na historię elektronicznego jazzu lat 70. W zespole Hancocka grywał jednak okazjonalnie pracując także z Woodym Shawem, Lennym White'em oraz muzykami modernjazzowymi. Niezwykle ważną dla saksofonisty okazała się także współpraca z grupą VSOP Hancocka. W ostatnich latach Maupin nagrywa świetne albumy autorskie "Penumbra" i "Early Reflections", ten ostatni z polskimi muzykami i podhalańsą wokalistką Hanią Rybką, uznany przez New York Times za jedno z najlepszych nagrań 2008 roku.

WYBRANA DYSKOGRAFIA

• Tender Moments [1967] z McCoyem Tynerem

• Serenade To A Soul Sister [1968] z Horace'em Silverem

• Bitches Brew [1969] z Milesem Davisem

• Sundance [1969] z Chickiem Coreą

• One For One [1970] z Andrew Hillem

• Have You Heard [1970] z Jackiem De Johnettem

• Afternoon Of A Georgia Faun [1970] z Marionem Brownem

• Mwandishi [1971] z Herbiem Hancockiem

• Crossing [1972] BENNIE MAUPIN 

• Sextant [1973]

• Headhunters [1973]

• The Jewel In The Lotus [1974]

• VSOP [1976]

• Slow Traffick To The Right [1977]

• Almanac [1978]

• Driving While Black [1998] z Patrickiem Gleesonem

• Complete 'Is' Sessions [2002]

• Penumbra [2006]

• Early Reflections [2008]

 

THE BENNIE MAUPIN QUARTET

Jeden z najświetniejszych krytyków jazzowych, autor książek m. in. o Johnie Coltrane, Ben Ratliff umieścił tę płytę na drugim miejscu na liście 10 najlepszych płyt 2008 roku w New York Times. Village Voice umiescł “ER” na miejscu 15, a dziennikarz JazzTimes'a Steve Greenlee wybrał “ER”, jako najlepszą plytę CD w 2008 roku. 

W 2007 roku Bennie Maupin zaprosił do współpracy trzech polskich muzyków jazzowych: Michał Tokaj, Michał Barański, Łukasz Żyta oraz Hankę Rybkę (wokalizy). Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections” wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim i polskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan.

THE BENNIE MAUPIN QUINTET

występuje w składzie:

Bennie Maupin – saksofony

Hanka Rybka – wokal

Michał Tokaj – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Łukasz Żyta – perkusja 

 

HANKA RYBKA

Współpracowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, gościnnie występowała także z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz i Ireną Santor. Przez jakiś czas współpracowała z krakowskim kabaretem Loch Camelot. Można ją także usłyszeć na płycie Marka Grechuty pt. “Niezwykłe miejsca". Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu.

Wszechstronna wokalistka. Urodziła się i wychowała na Podhalu w rodzinie pielęgnującej tradycję i obyczaje ludowe, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalno- Aktorskim.

Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan, m.in. zaśpiewała partię solową Jadwigi w operze „Jadwisia spod Regli” Juliana Reimschüssla.

Wspólnie z kapelą “Zokopiany” Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – “Nuty spod hól” i “Ginie śniezek po holach”. Już w trakcie studiów wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Słowacja). 

Założyła swój zespół etno/folkowy "Rybka i Przyjaciele", póź.  "Hanka Rybka". Zespół wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką wielu konkursów muzyki etno/folk. W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Do tej pory nagrała dwie solowe płyty: album pastorałkowy "Gwiozdkowo Opowiostka" oraz folkowy " I to, i to". Oba albumy zostały docenione przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była m.in. nominacja albumu "I to, i to" do nagrody "Fryderyk 2004" w kategorii etno/folk. Od kwietnia 2004 roku koncertuje z kameralną Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner.W maju 2006 roku Hanka Rybka wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago, w ramach, którego odbył się koncert Andrzeja Brandstetera z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra. 

Obecnie koncertuje z własnym zespołem etno/folkowym "Hanka Rybka" i współpracuje z licznymi artystami polskiej sceny muzycznej oraz wznowiła współpracę z Benniem Maupinem. 

 

WYBRANA DYSKOGRAFIA

• WYSTĘPY GOŚCINNE:

•Brathanki

•Skaldowie

•Golec uOrkiestra

•Maryla Rodowicz

•Irena Santor 

PŁYTY AUTORSKIE:

• „Gwiozdkowo Opowiostka” [2005], Reedycja [2011]

• „I to i to” [2004]

• PŁYTY - WYSTĘPY GOŚCINNE:

•„Early Reflections” – The Bennie Maupin Quartet [2007]

•„Niezwykłe miejsca” – Marek Grechuta [2003]

•“Nuty spod hól” – Zakopiany

• “Ginie śniezek po holach” – Zakopiany

W roku 2012 Hanka Rybka i Bennie Maupin planują wznowienie współpracy, które zaowocować ma wspólną europejską trasą koncertową (kilka koncertów w Polsce: wiosna-lato) oraz wydawnictwem płytowym (jesień-zima). Do współpracy z projektem Benniego Maupina „The Bennie Maupin Project” została zaproszona w 2007 roku. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections”. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego.  Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje.

Koncerty promujące płytę odbyły się w USA (LA - Hollywood, Nowy York), Niemczech (Berlin), Czechach (Bratysława), Włoszech (Rzym, Sycylia), Francji (Paryż) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków). 

 

MICHAŁ TOKAJ FORTEPIAN

Współpracował m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Agą Zaryan, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Eddie’m Hendersonem, Victorem Lewisem i Monty Watersem. W 2002 roku otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agnieszki Skrzypek „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku. We wrześniu 2004 wydał autorską płytę „Bird Alone”, której przesłuchanie zainspirowało Benniego Maupina do zaproponowania Tokajowi współpracy.

Zadebiutował na scenie jazzowej w 1993 roku w kwartecie Kazimierza Jonkisza. W 1995 wraz z zespołem „Joint Venture" zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Wspou Jazz Juniors, a w 1996 tytuł najbardziej obiecującej młodej grupy na Europ Jazz Contest w Belgii.

Z kwartetem Marcina Zupańskiego ponownie wygrali Jazz Juniors w 1997, a 1999 rok przyniósł Tokajowi zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Litwie. 

MICHAŁ BARAŃSKI - KONTRABAS

Młody, ale niezwykle utalentowany muzyk. Laureat wielu konkursów klasycznych i jazzowych. Z Triem Kaczmarczyk – Barański - Dobrowolski zdobył Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą. Odbył trzykrotne tourneé po USA grając w kwartecie Brada. Terry'ego.  Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami takimi jak: Roger Kellaway, William Galison, Joachim Mencel, Maciej Sikała, Ireneusz Głyk, Jose Torres, Mieczysław Szcześniak. 

ŁUKASZ ŻYTA - PERKUSJA

Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku. Jest laureatem I Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.  Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.