PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Reduta Żeromskiego

Piątek, 11 maja 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka6 maja w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem imienia Hr. Władysława Zamoyskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Reduta Żeromskiego”. Jej autorka Barbara Wachowicz przypomniała, że Tatry i Zakopane to wielki rozdział w życiu i twórczości autora „Popiołów”. Wernisaż, za sprawą przygotowanego z zakopiańską młodzieżą spektaklu, był niezwykłym spotkaniem z Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej.


Wystawa „Reduta Żeromskiego” zawiera ogromną sekwencję poświęconą związkom autora „Syzyfowych prac” z Zakopanem i Tatrami. Na fotografiach wykonanych przez Roberta Gąsienicę zobaczyć można domy, w których Żeromski mieszkał, a które często zachowały swój kształt oraz przepiękne pejzaże tatrzańskie, do których komentarzem są opisy Żeromskiego.

W widowisku słowno-muzycznym opowiadającym o życiu Stefana Żeromskiego wystąpili uczniowie dwóch zakopiańskich szkół – Liceum im. O. Balzera i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Wł. Zamoyskiego, harcerze oraz Muzyka Tomasza Skupnia z prymistą Sławomirem Ziębą-Drzymalskim na czele. Z rodzinnych Gór Świętokrzyskich Stefana Żeromskiego z muzyczno-poetyckim występem przyjechały także dzieci uczęszczające do szkoły jego imienia. Całość poprowadziła Barbara Wachowicz, w rolę Żeromskiego wcielił się Hm. Krzysztof Jakubiec. Rozstrzygnięto także konkursy literackie związane z Stefanem Żeromskim.

Związki Stefan Żeromskiego z Zakopanem są bardzo silne. Od kwietnia 1892 roku do lutego roku 1921 pisarz spędzał tu miesiące i lata. Pod Giewontem pisał wiele swych arcydzieł. Tu położył podwaliny pod znakomitą bibliotekę zakopiańską. Tu spotykał się z Józefem Piłsudskim i snuł z nim plany stworzenia wojska polskiego. Tu z Janem Kasprowiczem stworzył Organizację Narodową. Tu podczas pierwszej wojny światowej działał w Narodowym Komitecie Zakopiańskim i realizował ideę „Podhalańskich Warsztatów Pracy”. Oddał także wspaniały hołd harcerstwu zakopiańskiemu, do którego należał jego syn Adaś zwany „Złotym Skautem”. A w listopadzie 1918 roku, gdy rodziła się polska niepodległość, został przez zakopiańczyków mianowany Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej.

- Jako młody człowiek przybywszy pierwszy raz pod Tatry Stefan Żeromski marzył, by stać się dla Zakopanego i górali „malutką cząstką doktora Chałubińskiego”. Jego marzenie się spełniło, a zasługi dla Zakopanego i Tatr są niezmierzone – przypomniała Barbara Wachowicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.