PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Porozmawiajmy o kobietach...

Czwartek, 17 maja 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaStało się już tradycją, że Muzeum Tatrzańskie właśnie podczas Nocy Muzeów otwiera wystawy czasowe. Tym razem w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu zaprezentowana została intrygująca ekspozycja zatytułowana „Porozmawiajmy o kobietach. Schulz, Witkacy, Gombrowicz i inni” przygotowana przez dr Łukasza Kossowskiego z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Prezentuje ona wybitnych polskich artystów, którzy w swej twórczości poruszają temat kobiet i kobiecości.


Ukazanie tych wątków, ze środowiskiem artystycznym Zakopanego w tle, utrzymane jest w lekkiej, humorystycznej konwencji. Na wystawie pokazywane są prace artystów i pisarzy, takich jak Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz, Kornel Makuszyński, Zbysław Marek Maciejewski, Władysław Rząb, Grzegorz Moryciński, Jan Lebenstein, Jacek Sroka, Władysław Hasior, razem ponad 100 dzieł sztuki i przedmiotów rzemiosła artystycznego, fotografii i cytatów z tekstów. 

Zakopiański akcent to dzieła Anny Schumacher, które stanowią metaforyczną ilustrację sporu Gombrowicza i Schulza o doktorową z Wilcze. Są także fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, góralskie stroje kobiece i niedźwiedź.

W dniu otwarcia z okazji  Nocy Muzeów wystawę  można było zwiedzać w towarzystwie jej twórcy aż do północy. Na Kozińcu gościć będzie ona aż do 30 września. 


Wystawa sfinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Współpraca: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Scenariusz wystawy: dr Łukasz Kossowski [Muzeum Literatury]

Komisarz: Helena Pitoń, współpraca Julita Dembowska

Aranżacja plastyczna: dr Łukasz Kossowski

Projekty druków reklamowych: Rafał Kossowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.