PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

"Fragmenty Opowieści" Barbary Gawdzik Brzozowskiej

Poniedziałek, 21 maja 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem przy ul. Krupówki 41 oglądać można wystawę Barbary Gawdzik Brzozowskiej "Fragmenty Opowieści". Prezentuje ona kameralny wybór w większości niepokazywanych prac zmarłej dwa lata temu wybitnej, wszechstronnej zakopiańskiej artystki. Składają się na nią między innymi rysunki ze wczesnego okresu twórczości, ilustracje książkowe i projekty graficzne.


- Przypominają one, że Barbara Gawdzik-Brzozowska to nie tylko autorka eleganckich portretów dam i kotów, ale bardzo utalentowana graficzka, ilustratorka, projektantka oraz wnikliwa obserwatorka rzeczywistości. Tytułowe „fragmenty opowieści” zapraszają do niezwykłego świata, w którym panuje szczególny rodzaj czułości, subtelnej ironii, humoru i piękna - wyjaśnia Anna Chmielarz, która przygotowała wystawę.

Wystawę 11 maja otworzyli synowie Barbary Gawdzik Brzozowskiej, Anna Chmielarz oraz wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski i naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak.


Barbara Gawdzik-Brzozowska, urodzona w 1927 r. w Katowicach, wybitna rysowniczka i ilustratorka, absolwentką krakowskiej ASP. Od 1955 r. mieszkała w Zakopanem. Ilustrowała książki i czasopisma, zajmowała się malarstwem ściennym, a także projektowaniem mody, mebli, zabawek i biżuterii. Współpracowała przy rozmaitych opracowaniach plastycznych (m.in. Muzeum Obozu w Oświęcimiu), nagrodzonych projektach architektonicznych (m.in. z zespołem T. Janowskiego I nagroda w konkursie na pawilon polski na Expo'58 w Brukseli). W późniejszym okresie porzuciła niemal całkowicie plastykę użytkową na rzecz rysunku. Swoje prace prezentowała na ok. 50 wystawach indywidualnych, w tym kilkunastu za granicą, oraz kilkuset wystawach zbiorowych w Polsce i wielu krajach świata. Laureatką licznych nagród artystycznych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Sportu w Warszawie, w zbiorach Hiszpańskiej Rady Narodowej Sportu i Turystyki, Fundacji Bell Co. w Chicago oraz w bardzo licznych zbiorach prywatnych. W marcu 2007 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem otwarta została wystawa retrospektywna jej twórczości. Zmarła w 2010 r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.