PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Jak czytać Władysława Hasiora dzisiaj? Hasior – reinkarnacje

Wtorek, 29 maja 2012 r.
Autor: AKS

Jak czytać Władysława Hasiora dzisiaj? Hasior – reinkarnacjeTrzy pomieszczenia na dwóch poziomach w samym sercu Zakopanego. Prawie 700 m2 surowej przestrzeni wystawienniczej o charakterze industrialnym. 2 czerwca br. odbędzie się wernisaż wystawy HASIOR – REINKARNACJE, która ma szansę wyznaczyć nowy szlak na kulturalnej mapie Polski.


Imponująca powierzchnia wystawiennicza skupi prace artystów i projektantów, inspirowanych życiem i twórczością Władysława Hasiora, legendarnego polskiego artysty, silnie związanego z Podhalem. Jego twórczość, mimo że nie do końca zrozumiana, była uznawana za kultową w latach 60. i 70. Dziś wiemy, że oryginalną postawą i filozofią artystyczną wyprzedził swoją epokę. 

Czy performance może czerpać z tradycyjnego rzemiosła? Video instalacje i koncepcyjne projekty przestrzenne z wytwórczością o charakterze ludowym?  A formy użytkowe z surrealizmu i rzeźby abstrakcyjnej? Wreszcie: jak czytać Hasiora dzisiaj? Takie pytania postawiono zaproszonym do współpracy artystom. Ich odpowiedzi będzie można podziwiać w surowych wnętrzach nowo wybudowanej kamienicy na zakopiańskich Krupówkach. 

- Przygotowując wystawę, zależało nam przede wszystkim na podkreśleniu ciągle aktualnych pytań, które stawiał Hasior: o status sztuki, relację sztuka – życie, rzeczywistość – metafora. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak powiązać własne dzieło z konkretnym dziełem lub z twórczością Hasiora, jakie przyjąć formy komunikowania sztuki, sztuki użytkowej z publiką – wyjaśnia Nina Sylka, kuratorka wystawy. 

Wernisaż wystawy „HASIOR-REINKARNACJE” odbędzie się 2 czerwca br. o godz.18:00 przy ul. Krupówki 49. Wystawa potrwa do 17 czerwca. 

Artyści zaproszeni do udziału: członkowie grupy Popatrz, aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, artyści z całej Polski:Bogusław Bachorczyk, Aleksandra Batura, Izabela Chamczyk, Zuzanna Dembiec, Jan Estrada-Osmycki, Bartek Jarmoliński, Małgorzata Jastrzębska, Marcin Kin, Bartosz Kokosiński, Gabriela Kowalska, Paweł Kwiatkowski, Paulina Poczęta, Hubert Pokrandt, Sandro Truchan, Małgorzata Szandała Ireneusz Walczak, Przemysław Wańczyk, Katarzyna Wyrozębska, Bartosz Zieliński 

Po sobotnim wernisażu (w niedzielę, 3 czerwca, w godzinach 12:00-15:00) na ostatnim piętrze, w sali widokowej przy ul. Krupówki 49 odbędzie się piknik, podczas którego będzie można, wspólnie z twórcami wystawianych prac, „konsumować posiłki i dzieła sztuki”. Organizatorzy zapraszają z własnym „koszykiem piknikowym”, nutkę smaku doda także szef kuchni Sławomir Kardaś.

Dla najmłodszych zapewniony kącik plastyczny. Obiekt jest dostępny dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. 

Organizatorzy: Grupa Prospect – Nina Sylka, Paweł Truchan, Sandro Truchan

Kuratorzy: Nina Sylka, Sandro Truchan

Partnerzy: Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Galeria Strefa A w Krakowie, Galeria Tamok w Zakopanem, Dworzec Tatrzański w Zakopanem, agencja komunikacji OWL PR w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.