PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Muzeum Tatrzańskie powiększa swoją kolekcję

Wtorek, 29 maja 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Ewelina Pęksowa, Powstanie chochołowskie, 1988 r.Kolekcja Muzeum Tatrzańskiego wzbogaciła się o jedenaście obrazów na szkle autorstwa Eweliny Pęksowej, zakupionych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Tatrzańskie posiada cenną kolekcję malarstwa na szkle odzwierciedlającą dzieje tej dziedziny plastyki na Podhalu. Składa się ona z obrazów pochodzących z wieku XIX, z okresu międzywojennego oraz obrazów wykonanych po drugiej wojnie światowej przez twórców odwołujących się w formie i ikonografii do XIX-wiecznego malarstwa na szkle, jak i tych, którzy w swych artystycznych poszukiwaniach daleko odeszli od ludowych wzorów.


Wśród obrazów współczesnych, znajdujących się w muzealnej kolekcji, ważne miejsce zajmują prace Eweliny Pęksowej z Zakopanego, należącej do grona najbardziej znanych i popularnych w Polsce artystów malujących na szkle. Dotychczas zbiór je prac liczył 66 obrazów, głównie o tematyce sakralnej i w mniejszym stopniu zbójnickiej.

W roku bieżącym, dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym z programu  „Dziedzictwo kulturowe” , priorytet: „Kultura ludowa”, Muzeum Tatrzańskie zakupiło jedenaście prac. Nowo nabyte obrazy przedstawiają podhalańskie kościoły, zajęcia ludności, lokalne wydarzenia historyczne, tematy sakralne oraz motywy dekoracyjne. Najstarsze prace pochodzą z 1968 r., inne z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Obecnie muzealna kolekcja obrazów Eweliny Pęksowej pełniej odzwierciedla bogatą i różnorodną twórczość artystki.

Ewelina Pęksowa urodziła się  i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat Ewelina Pęksowa prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.