PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Z Ojcem Leonem niełatwy dyskurs o kondycji ludzkiej

Środa, 29 sierpnia 2012 r.
Autor: Ewa Matuszewska

fot. Anna Karpiel-SembereckaNa zaproszenie Małgorztay Wnuk-Wonuczki w sobotnie popołudnie 25 sierpnia jedna z sal zakopiańskiej restauracji U Wnuka przy ul. Kościeliskiej wypełniła się po brzegi.


Tym razem gości przyciągnęła przede wszystkim strawa duchowa. Zapewnił ją zebranym najsławniejszy i najbardziej lubiany zakonnik z opactwa benedyktynów w Tyńcu, były przeor, Ojciec Leon Knabit. Towarzyszyli mu ks. Władysław Zarębczan i zakopiański dziennikarz Wojciech Mróz, zadając trudne niekiedy pytania, z którymi Ojciec Leon radził sobie znakomicie.

Dla znających go tylko ze telewizyjnych wystąpień sobotnie spotkanie stało się okazją do obcowania z duchownym potrafiącym o mówić sprawach duszy i ciała w sposób prosty, pełen humoru, a przy tym skłaniający do głębszej refleksji. Na pytanie gospodyni spotkania, Małgorzaty Wnuk-Wonuczki, czemu teraz w ludziach tak niewiele radości, Ojciec Leon odpowiedział, że mają oni w sobie za mało wiary…

Ten ponad osiemdziesięcioletni człowiek, mający za sobą trudne dzieciństwo bez ojca i ciężką chorobę, wciąż ma w sobie wiele radości życia i gotów jest podejmować nowe wyzwania. Takie choćby jak blog i Facebook, Na pytanie, co go skłoniło do prowadzenia bloga, przyznał że było to polecenie „z góry”, czyli od przeora opactwa. Nietypowe zadanie duszpasterskie sprawia mu wyraźną satysfakcji, jest nie tylko blogerem bardzo aktywnym, ale też utytułowanym. Jako jedyny duchowny w Polsce brał udział w konkursie ONETU na najlepszy blog roku 2011 i otrzymał Nagrodę Główną w kategorii blogi Profesjonalne, zaś jego blog otrzymał tytuł Bloga Roku w tejże kategorii.

W ocenie jury Ojciec Leon w swoim blogu porusza najbardziej aktualne sprawy i problemy, nie boi się mówić o rzeczach trudnych czy niewygodnych, a jego wypowiedzi są bardzo wyważone. Udowadnia też, że Internet jest doskonałym narzędziem do kontaktu z wiernymi. Sam laureat, komentując swój blog stwierdził: Ludzie czytają i widzą, że ksiądz ma coś do powiedzenia. Czytelnicy mają miejsce do wymiany poglądów. Tak więc zanim doczekamy się kolejnego spotkania z Ojcem Leonem w Zakopanem, proponujemy Państwu spotkanie z nim w INTERNECIE.


STEFAN KNABIT (w życiu zakonnym o.Leon) urodził się 26 grudnia 1929 w Bielsku Podlaskim. Podczas okupacji jego ojca zamordowali gestapowcy. Późniejszy przeor opactwa benedyktynów w Tyńcu (2001-2002), ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach. W latach 1945–1948 należał do Związku Harcerstwa Polskiego.

W latach 1948-1954 studiował w Siedleckim Wyższym Seminarium Duchownym Święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 27 grudnia 1953. (Jak sam mówi, gruźlica na którą wówczas zapadał, miała ten dobry skutek, że został przeniesiony na Podhale, z którym do dziś łączą go silne związki). Przez kilka miesięcy w 1954 administrował parafią w Gronkowie, niedaleko Nowego Targu. W 1955 pełnił funkcję rektora kościoła w Brzegach. Od września do grudnia 1955 duszpastersko pomagał w Rozwadówce, a do czerwca 1956 był duchownym ojcem Małego Seminarium Duchownego w Siedlcach.

W latach 1956–1958 kapelani rektor Domu Diecezjalnego w Pewli Małej, miejscowości położonej pod Żywcem. W czasie służby duszpasterskiej jako kapłan diecezjalny został mnichem benedyktyńskim w Tyńcu. Od 1959 do początku lat 90. pracował jako katecheta. Śluby zakonne złożył w 1960, śluby wieczyste 3 lata później. W latach 1963–1970 pełnił funkcję proboszcza w parafii w Tyńcu. W 1972 otrzymał absolutorium zaocznych studiów katechetycznych. Od 1979 należy do Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". W latach 1983–1993 był przeorem w archidiecezji poznańskiej w Lubiniu. W 1988 został proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny w Lubiniu (do 1991).

Ojciec Leon znany jest ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Autor wielu publikacji; często występuje w mediach. Jego książka „Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie”, napisana wspólnie z o. Joachimem Badeni, wyróżniona została nagrodą Krakowska Książka Miesiąca w styczniu 2008. Prowadził programy w Telewizji Polskiej "Ojciec Leon zaprasza", "Salomon" i "Credo". Obecnie prowadzi program "Ojciec Leon zawodowiec" w kanale Religia TV. W uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży, 23 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: http://www.zakopanedlaciebie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.