PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Festiwalowe Wieści - Warsztaty folklorystyczne i naukowa debata

Czwartek, 30 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW tym roku 44. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem towarzyszyły warsztaty folklorystyczne oraz debata naukowa pt.„Niematerialne dziedzictwo polskich Karpat”.


Debata, która odbyła się w sali obrad zakopiańskiego Urzędu Miasta to kontynuacja spotkania, które miało miejsce w ubiegłym roku w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i dotyczyło refleksji nad wdrożeniem ratyfikowanej przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W czasie zakopiańskiej debaty zastanawiano się nad sposobami i możliwościami ochrony dorobku kulturowego polskich Karpat. Spotkanie poprowadziła mgr Maria Baliszewska redaktor Polskiego Radia, a także juror MFFZG oraz dr Bożena Lewandowska, również juror MFFZG oraz pracownik naukowy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W debacie głos zabrali: dr Stanisława Trebunia-Staszel, prof. dr hab. Alojzy Kopoczek, mgr Józef Górka, dr Urszula Janicka-Krzywda, mgr Bartłomiej Koszarek, mgr Benedykt Kafel, mgr Zbigniew Wolanin, mgr Zbigniew Wałach, dr Katarzyna Smyk oraz mgr Julia Włodarczyk i mgr Emilia Rutkowska.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się warsztaty folklorystyczne pt. „Obrzędowość weselna w tradycyjnej kulturze Podhala”. - Obecnie w wielu podhalańskich miejscowościach nadal organizowane są góralskie wesela. Nawiązują one do tradycyjnego scenariusza, chociaż wiele dawnych obrzędowych działań odeszło już w niepamięć, zaś symboliczna wymowa, tych które jeszcze istnieją, nie jest w pełni uświadamiana – zauważa dr Stanisława Trebunia-Staszel Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Podczas warsztatów o „Weselach góralskich w pamięci Podhalan” oraz o dawnych zwyczajach weselnych opowiadali m.in. Józef Pitoń, Helena Majerczyk Zbójnikowa i Ludwika Rzadkosz.

Kolejne warsztaty folklorystyczne, które poprowadzi dr Anna Mlekodaj, odbędą się 14 września br. i zatytułowane będą „Gwara jako mowa żywa” oraz „Gwara w literaturze pięknej”. Natomiast mgr Bartłomiej Koszarek opowie o „Estetyce stroju góralskiego. Dodatkach i akcesoriach”. Ostatnie warsztaty odbędą się 12 października br. i poprowadzi je dr Bożena Lewandowska. Ich temat to „Folklor pieśniowy Podhala” (gatunki, funkcje, związek z obrzędem). „Folklor muzyczny Podhala” to temat, który przybliży mgr Krzysztof Trebunia-Tutka.

źródło: Biuro Prasowe 44.MFFZG

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.