PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Msza święta pod Kopieńcem

Piątek, 21 września 2012 r.
Autor: Janusz Kwapniewski

fot. Janusz Kwapniewski9 września jedenasty już raz na polanie pod Kopieńcem, dawnej polanie Skupniowej, spotkali się przedstawiciele wszystkich tych, którzy niegdyś na tym terenie wypasali owce. Stało się już tradycją, iż raz w roku w drugą niedzielę września spotykają się tam, aby Mszą świętą uczcić polanę pod Kopieńcem, gdzie oni i ich przodkowie wypasali owce i krowy. Chcą, aby pamięć o tamtych czasach nie zanikła.


W uroczystej Mszy świętej odprawianej u stóp kamiennego krzyża przez ks. Proboszcza Wiesława Jemioło oraz ks. prałata Franciszka Skupnia, który w młodości pracował pod Kopieńcem, uczestniczyła rzesza górali, turyści odwiedzający Tatry oraz członkowie Akcji Katolickiej z parafii p.w. NMP Częstochowskiej w Bogumiłowicach k. Tarnowa. Przedstawiciele tej parafii już trzeci raz z rzędu uczestniczą w tym wydarzeniu, gdyż bliskie jest im kultywowanie tradycji. Obecny na uroczystości wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień, w słowach skierowanych do zebranych podkreślał umiłowanie górali do tradycji i zachęcał do jej kultywowania.
Po nabożeństwie w szałasach baców na polanie pod Kopieńcem zapłonęły ogniska, przy których smakowano oscypki i kiełbasy, a także wspólnie śpiewano.
Za rok przypadnie 12 rocznica spotkań na polanie pod Kopieńcem. My zaś będziemy tam już czwarty raz. 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie: http://www.bogumilowice.diecezja.tarnow.pl//www2/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=39&func=detail&id=3010


 

Dziękujemy panu Januszowi Kwapniewskiemu - red. serwisu internetowego parafii p.w. NMP Częstochowskiej w Bogumiłowicach za nadesłanie relacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.