PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„A czas jak rzeka…” – artyści wspominali Tadeusza Brzozowskiego

Wtorek, 25 września 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

„A czas jak rzeka…” – artyści wspominali Tadeusza BrzozowskiegoSala im. K. Stryjeńskiego w Zespole Szkół Artystycznych im. A. Kenara zapełnia się powoli. Przychodzą artyści, uczniowie Tadeusza Brzozowskiego, wchodzą nauczyciele szkoły – dawni i obecni, jest już młodzież i rodzina artysty malarza. Wieczór poświecony jest człowiekowi, który, choć urodzony we Lwowie i wykształcony w Krakowie, wrósł w zakopiański pejzaż artystyczny i towarzyski.


W pierwszej części spotkania Marek Zaniewski (realizacja) i Adam Kitkowski (scenariusz i reżyseria) przedstawili happening  „A czas jak rzeka…”. Była to plastyczno-muzyczna opowieść o Brzozowskim, jego twórczości i życiu pod Giewontem, a także o plejadzie twórców związanych z Zakopanem.

W drugiej części wieczoru, którą poprowadził Wawrzyniec Brzozowski, syn artysty, wiele osób opowiadało o swoich spotkaniach z Brzozowskim. Podkreślano, że był niezwykle ciekawą osobowością, wspaniałym pedagogiem i profesjonalistą w tworzeniu obrazów, rysunków, tkanin. Głos zabrali, m.in. Zygmunt Piekacz, Antoni Grabowski, Czesław Jałowiecki, Stanisław Cukier, Alicja Murduła.

Na okoliczność finału obchodów 25. rocznicy śmierci Tadeusza Brzozowskiego przygotowano w Sali im. K. Stryjeńskiego wystawę prac artysty i wystawę prac uczniów, którzy kończyli szkołę pod jego kierunkiem. Wystawa potrwa zaledwie do końca września b.r. Natomiast spektakl  „A czas jak rzeka…” będzie powtórzony w listopadzie.

Ostatnim akcentem obchodów będzie koncert kameralny 30 września b.r. w  „Jasnym Pałacu” w wykonaniu The Robertson Ensemble w Anglii.

Organizatorem wieczoru  i całych obchodów był Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerami Tatrzańska Agencja  Rozwoju, Promocji i Kultury, Grand Hotel Nosalowy Dwór i Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.