PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wieczór poświęcony pamięci Anny Kulczyckiej

Czwartek, 1 listopada 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

fot. Filip RatajczakW Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu, filii Muzeum Tatrzańskiego, odbył się w niedzielę 21 października wieczór poświęcony pamięci Anny Piotrowicz Kulczyckiej, donatorki rodzinnej kolekcji kobierców wschodnich.


Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska zapoznała przybyłych gości z historią powstania kolekcji i podarowania jej przez Annę Piotrowicz Kulczycką Muzeum Tatrzańskiemu. Wspominała też spotkania z Anną Kulczycką gdy jako kustosz opiekowała się kolekcją oraz przy okazji  przekazania drugiej części daru. Ponieważ to decyzji ofiarodawczyni Muzeum zawdzięcza powiększenie zbiorów, pani Dyrektor Jabłońska zaproponowała dopisanie imienia Anny Kulczyckiej do nazwy Galerii. Następnie Urszula Radwańska, opiekunka kolekcji, zaprezentowała archiwalne zdjęcia Anny Piotrowicz Kulczyckiej i krótką opowieść o jej życiu i działalności. Było o dzieciństwie i wybitnych uzdolnieniach muzycznych, o pracy w Armii Krajowej, o trosce o polskich więźniów we Lwowie po 1946 roku, których rodziny zostały repatriowane do Polski, oraz o pisanych ukradkiem po polsku wierszach, które podnosiły rodaków na duchu. Był też ulubiony przez panią Annę napój - kawa i ciasteczka według jej przepisu, które bardzo przybyłym smakowały, a upieczone zostały przez restaurację „Ziębówka”. Mimo wielu innych atrakcji, które miały miejsce w tym dniu, Muzeum mało zaszczyt przyjąć licznie przybyłych gości.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.