PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

XX Jubileuszowe Muzykanckie Zoduski

Środa, 28 listopada 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę w Zakopanem odbyły się XX Jubileuszowe Muzykanckie Zoduski, czyli doroczne listopadowe spotkanie kapel podhalańskich. Jego celem jest przypomnienie góralskich muzykantów, którzy odeszli już za niebieską grań, a niemal w każdym góralskim rodzie było ich co najmniej kilku lub kilkunastu.


Uroczystości rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem dr Tytusa Chałubińskiego i Jana Sabały przez członków Związku Podhalan i przedstawicieli władz miasta. Następnie w Sanktuarium pod wezwaniem Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy odprawiona została Msza św. z wypominkami, której przewodniczył kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel. Posiady i dalsze wspominki muzykantów odbyły się w Remizie OSP Olcza. Gości przywitał tam prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek, a wspólne muzykowanie poprowadził Jan Karpiel Bułecka.

- Mówi się, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli. A ja dodam - kto dobrze gra, ten i potrójnie się modli. Ta muzyka przechodzi z pokolenia na pokolenie, grana jest z potrzeby serca i na pewno się to Panu Bogu widzi – mówił obecny na spotkaniu ks. Władysław Zązel.

- Zaduszki Muzykanckie mają głęboki sens, jest to przede wszystkim hołd złożony wszystkim słynnym i tym mniej znanym muzykantom, których wspominamy w naszej muzyce, w tych nutach, które od nich przejęliśmy. Środowisko muzykantów zawsze było bardzo zintegrowane. Od dziecka pamiętam wiele takich spotkań. Tutaj udaje się tę atmosferę na nowo wskrzesić. Najważniejsze jest to wspólne muzykowania, dialog muzyczny, który udaje się nawiązać. Ta muzyka i pamięć o jej twórcach i wykonawcach to przecież nasze wielkie dziedzictwo. Musimy dbać o tę tradycję, by znalazła swoje miejsce w kulturze, w edukacji. W niej gromadzą się przecież talenty wielu pokoleń góralskich – przekonywał z kolei  Krzysztof Trebunia-Tutka. 

Muzykanckie Zoduski zorganizowali: Zarząd Związku Podhalan Oddział Zakopane, ZP Ognisko na Olczy, Parafia MBOCM, OSP Olcza.

Impreza została dofinansowana przez Urząd Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.