PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

III Kolędowanie na Harendzie

Wtorek, 8 stycznia 2013 r.
Autor: S. Natanaela Wichary AM

fot. Piotr KycCzas bożonarodzeniowy, to uprzywilejowany okres roku liturgicznego. W Polsce czas ten jest bogaty w różnego rodzaju zwyczaje. Jasełka i kolędowanie, to najbardziej znane i popularne formy bożonarodzeniowej tradycji w Polsce. Stały się one częścią naszej kultury religijnej. Kolejne już przedstawienie tegorocznych jasełek w święto Trzech Króli, 6 stycznia odbyło się w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jan Kasprowicza na Harendzie. Tym razem występ był połączony ze wspólnym kolędowaniem.


Otwarcia III Harendziańskiego Kolędowania dokonał gospodarz szkoły, dyrektor Piotr Kyc. Na rozpoczęcie jeden z uczniów szkoły Dominik Wiernek wcielił się w postać rektora Jana Kasprowicza recytując jego wiersz, pt.: „Przy wigilijnym stole ”.

Z kolei uczestnicy spotkania podziwiali jasełka prezentowane przez uczniów szkoły  SP 9 na Harendzie. Jasełka harendziańskich dzieci są znane z tego, że sięgają ciągle po nowe treści i formy.  To twórcze szukanie połączenia starej tradycji z nowoczesnymi formami i aktualizującymi tekstami znajduje odniesienie do naszej rzeczywistości. Do tych nowych form należą jasełkowe przedstawienia dzieci harendzieńskiej szkoły. Od paru lat dzieci przygotowane przez siostrę Bronisławę Wichary zdobywają pierwsze miejsca na powiatowym przeglądzie Jasełek.

W tym roku 2012/2013 jasełka podjęły temat wiary, w związku z ogłoszonym przez papieża rokiem wiary. „Błogosławieni, którzy uwierzyli” – oto hasło tegorocznych jasełek. Tekst składa się z różnych scen, w których tematyka bożonarodzeniowa jest wkomponowana w różne wydarzenia podpatrzone z codziennego życia dzieci. Pozwalają one tak dzieciom, jak i dorosłym dostrzec ogromne wyzwania we współczesnym świecie dla naszej wiary.

W jasełkach  na Harendzie fascynuje naturalność, fachowość i piękno w grze dzieci. Jest godnym podziwu, z jakim zaangażowaniem i z jaką łatwością poruszają się po scenie aktorzy grając swoje role. Widać, że jest to już paroletnia tradycja. Wielu starszych ludzi mogłoby pozazdrościć tej swobody występowania na scenie. Innym elementem piękna tych jasełek jest sceneria i stroje dzieci. Z jednej strony obserwuje się nawiązanie do tradycji bożonarodzeniowej, a z drugiej mamy  nowoczesność i symbolikę elementów nawiązującą do tematyki jasełek.

Podczas niedzielnego spotkania  znalazło się również  miejsce na śpiewanie kolęd i pastorałek przy akompaniamencie gitary. Wielkie zainteresowanie zrobiło na uczestnikach wystąpienie najmłodszych uczennic, które zaśpiewały  pastorałkę: "Dobrze żeś się Jezu pod Giewontem zrodził".

Miła i serdeczna atmosfera haredzienskiego kolędowania jak i osiągnięcia dzieci szkolnych w przedstawianiu jasełek są możliwe dzięki poświęceniu, nieraz graniczącym z determinacją, ich wychowawców oraz rodziców. Jest to zbiorowy wysiłek dzieci i ludzi dobrej woli, którzy chcą bardziej świadomie i w duchu wiary przeżywać Boże Narodzenie i czas świąteczny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.